Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja
Czerwony pasek na świadectwie? W Legnicy pierwsza gałka lodów za złotówkę!

Czerwony pasek na świadectwie? W Legnicy pierwsza gałka lodów za złotówkę!

LEGNICA. To, co zakończyło się w Pszczynie, właśnie zaczyna się w Legnicy. I pokazuje, że dobre pomysły nie znikają — tylko znajdują nowe miejsce. W Legnicy rusza społeczna akcja, która ma jeden prosty cel: nagrodzić uczniów za całoroczny wysiłek, ambicję i systematyczną pracę. Każdy uczeń, który zakończy rok szkolny ze świadectwem z czerwonym paskiem, będzie mógł odebrać pierwszą gałkę lodów za symboliczną złotówkę.

Karta Dużej Rodziny w CDT Medicus - zdrowie bliżej Was

Karta Dużej Rodziny w CDT Medicus - zdrowie bliżej Was

LUBIN. Masz troje dzieci lub więcej? Twoja rodzina może korzystać z Karty Dużej Rodziny (KDR) – niezależnie od dochodu. To ogólnopolski program wsparcia, który ułatwia codzienne funkcjonowanie rodzin wielodzietnych, oferując zniżki na wiele towarów i usług: od transportu i kultury, po sport i zdrowie.

Kaski, które mogą uratować życie

Kaski, które mogą uratować życie

GMINA LUBIN. 116 uczniów klas czwartych z gminnych szkół otrzymało kaski rowerowe. To kolejna odsłona programu bezpieczeństwa, który gmina Lubin prowadzi nieprzerwanie od 2015 roku. W tym czasie do dzieci trafiło już 1179 kasków. Wójt Norbert Grabowski odwiedził wszystkie szkoły podstawowe w gminie. Spotkał się z uczniami zdobywającymi w tym roku karty rowerowe, wręczył im kaski i rozmawiał o bezpieczeństwie na drodze. – Kask to nie dodatek, ale podstawowy element wyposażenia każdego rowerzysty. Chroni zdrowie, a często także życie. Cieszę się, że dzieci doskonale rozumieją, jak ważne jest bezpieczne poruszanie się po drogach i ścieżkach rowerowych. Wszyscy obiecali mi, że po wakacjach wrócą do szkoły cali i zdrowi – mówi wójt Norbert Grabowski.

Kamil Polak-Salomon prezesem Aquaparku w Lubinie

Kamil Polak-Salomon prezesem Aquaparku w Lubinie

LUBIN. Wielkimi krokami zbliża się otwarcie Aquaparku w Lubinie czyli Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji i Rekreacji. Planowany termin uruchomienia obiektu to początek grudnia. Czas podejmowania decyzji personalnych sprawił, że Rada Nadzorcza CRiR w Lubinie podjęła decyzję o powołaniu na stanowisko prezesa Kamila POLAKA-SALOMONA, radnego Powiatu Lubińskiego. Na tym stanowisku Kamil Polak-Salamon zastąpił Piotra MIDZIAKA, który prezesowanie Aquaparkowi w budowie łączył z prezesowaniem Regionalnego Centrum Sportu.

Wielkie otwarcie wakacji w Aquaparku Polkowice. Historyczne Pool Party już 26 czerwca

Wielkie otwarcie wakacji w Aquaparku Polkowice. Historyczne Pool Party już 26 czerwca

POLKOWICE. Zbliżający się koniec roku szkolnego to dla wielu mieszkańców regionu długo wyczekiwany początek wakacyjnej swobody, odpoczynku i dobrej zabawy. Aquapark Polkowice postanowił rozpocząć ten czas w wyjątkowym stylu, przygotowując wydarzenie, które ma szansę stać się jednym z najgorętszych punktów tegorocznego lata. W piątek, 26 czerwca 2026 roku, hala basenowa zamieni się w tętniący muzyką i energią wodny parkiet taneczny.

KGW w Taczalinie ma już swoje miejsce spotkań dla mieszkańców (FOTO)

KGW w Taczalinie ma już swoje miejsce spotkań dla mieszkańców (FOTO)

LEGNICKIE POLE. Mieszkańcy Taczalina w gminie Legnickie Pole w niedzielne popołudnie  świętowali oddanie do użytku nowego domku, który będzie służył działalności miejscowego Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich. Organizacja działa od 2024 roku i aktywnie angażuje się w rozwój życia społecznego, kulturalnego i integracyjnego wsi. Budynek KGW powstał w kompleksie sportowo-rekreacyjnym znajdującym się w sercu wsi. W uroczystym otwarciu udział wzięły władze gminy Legnickie Pole z wójtem Rafałem PLEZIĄ i przewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem LELITO na czele  radni gminy członkowie Rady Sołeckiej Taczalina oraz radna Rady Miejskiej Legnicy Joanna ŚLIWIŃSKA-ŁOKAJ oraz radny Powiatu Legnickiego Artur SMĘT.  

Konsultacje społeczne projektu planu ogólnego gminy Lubin

Konsultacje społeczne projektu planu ogólnego gminy Lubin

GMINA LUBIN. Wójt Gminy Lubin informuje o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu Planu Ogólnego Gminy Lubin. Będą one prowadzone od 18 czerwca 2026 r. do 20 lipca 2026 r. Konsultacje obejmują: zbieranie uwag do projektu planu, spotkania otwarte i dyżury projektanta. Plan ogólny sporządzany jest na podstawie uchwały nr IV/39/2024 Rady Gminy Lubin z dnia 30 lipca 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy Lubin. Projekt planu ogólnego podlega strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, z zapewnieniem udziału społeczeństwa w jego opracowywaniu.

Stary Łom: czekając na Cleo wysprzątali całą wieś

Stary Łom: czekając na Cleo wysprzątali całą wieś

GMINA CHOJNÓW. Mieszkańcy Starego Łomu po raz kolejny udowodnili, że wspólne działania przynoszą wymierne efekty. W miejscowości odbyła się duża akcja porządkowa, podczas której sprzątano przystanki autobusowe oraz tereny zielone. W przedsięwzięciu uczestniczyło wielu mieszkańców, którzy mimo wymagającej pracy nie tracili dobrego humoru i z ogromnym zaangażowaniem zadbali o estetykę swojej miejscowości. Do prac wykorzystano również ciężki sprzęt, dzięki czemu udało się sprawnie przeprowadzić wszystkie zaplanowane działania. Każda para rąk była niezwykle cenna, a efekty wspólnej pracy są najlepszym dowodem na to, że razem można skutecznie zmieniać najbliższe otoczenie na lepsze.

Jubileuszowy Spływ Samoróbek porwał Legnicę. Kaczawą popłynęła słowiańska magia (FOTO)

Jubileuszowy Spływ Samoróbek porwał Legnicę. Kaczawą popłynęła słowiańska magia (FOTO)

LEGNICA.  Legnica po raz 25. stała się stolicą wodnej fantazji. W sobotnie popołudnie, 20 czerwca, na rzece Kaczawie odbył się jubileuszowy 25. Spływ Samoróbek o Błękitną Wstęgę Kaczawy. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Słowiańska magia i żywioły”, a 8 uczestników po raz kolejny udowodniło, że kreatywność mieszkańców nie zna granic. W zgodzie ze "słowianką tradycją" jurorzy pierwsze miejsce przyznali samoróbce "Noc Kupały". 

Jawor rozpoczął lato. Letnie Grillowanie już na Jaworniku (FOTO)

Jawor rozpoczął lato. Letnie Grillowanie już na Jaworniku (FOTO)

JAWOR. Mieszkańcy Jawora i okolic po raz kolejny spotkali się na Jaworniku, aby wspólnie przywitać lato. W sobotę, 20 czerwca, od godziny 14:00 ruszyło Letnie Grillowanie 202 - wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza miejskich imprez plenerowych. Na uczestników czekały grillowe specjały, rodzinne atrakcje, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Organizatorzy przygotowali również muzyczne niespodzianki. Tegoroczna edycja przebiegać będzie w klimacie country, a na scenie wystąpił zespół ŚLAD, znany z energetycznych koncertów inspirowanych muzyką Dzikiego Zachodu. – To doskonała okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu, spotkać się z rodziną i znajomymi oraz wspólnie rozpocząć wakacje – podkreślała Joanna DĘBICKA-PIOTROWICZ, dyrektorka Jaworskiego Ośrodka Kultury.

 Młodzieżowa Rada Gminy Polkowice wybrana

Młodzieżowa Rada Gminy Polkowice wybrana

POLKOWICE. Za nami wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Polkowice III kadencji na lata 2026–2029. Młodzi mieszkańcy gminy zdecydowali, że przez najbliższe trzy lata będzie ich reprezentowało piętnaście osób. Największe poparcie zdobył Dawid Pólkowski. Wśród kandydatów z najlepszymi wynikami znaleźli się również Maja Kozina, Jakub Nowociński, Wiktor Terpiłowski, a także Bartosz Haduch i Kamila Sibera.

Inwazja szopów praczy w Krotoszycach

Inwazja szopów praczy w Krotoszycach

KROTOSZYCE. Po gminie Krotoszyce grasują... szopie gangi. Te słodko wyglądające ssaki mogą być agresywne. Mogą też stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych i przydomowych (kur, kaczek, a nawet królików). Stąd wójt gminy apeluje o ostrożność i przekazywanie informacji o każdym przypadku ich występowania.

Biało-czerwona na zamkowej wieży przez cały rok? Mieszkańcy Głogowa chcą ważnej zmiany

Biało-czerwona na zamkowej wieży przez cały rok? Mieszkańcy Głogowa chcą ważnej zmiany

GŁOGÓW. Czy na wieży Zamku Książąt Piastowskich w Głogowie na stałe zawiśnie flaga państwowa? Do władz miasta trafiła petycja, której autorzy apelują o całoroczne eksponowanie biało-czerwonych barw na jednym z najważniejszych symboli miasta.

Polityk Koalicji Obywatelskiej z rewelacjami na temat zatruwania powietrza w Legnicy i regionie! Burza w internecie

Polityk Koalicji Obywatelskiej z rewelacjami na temat zatruwania powietrza w Legnicy i regionie! Burza w internecie

LEGNICA. Marcin BORYS, kuzyn ministra i posła w jednej osobie Piotra BORYSA, radny Sejmiku Dolnośląskiego i czołowy polityk dolnośląskiej Koalicji Obywatelskiej (chociaż ostatnio współpracuje z b.kandydatem na Prezydenta RP Markiem WOCHEM w kwestii ogólnopolskiego referendum) i jeszcze nie tak dawno prezes MPK spółka z o.o. w Legnicy nie daje o sobie zapomnieć, zarówno politykom, jak i mieszkańcom regionu  i samej Legnicy.

Jego wpis w mediach społecznościowych o fatalnym stanie powietrza w Legnicy będącym pokłosiem zatruwania miasta przez Centralną Ciepłownie przy ulicy Dobrzejowskiej wywołał prawdziwe tsunami w komentarzach. Wpis polityka Koalicji Obywatelskiej, de facto uderza zarówno w prezydenta Macieja KUPAJA i władze KGHM, WPEC-u itp.. Prezydent Legnicy pytany o ekologiczne rewelacje radnego Sejmiku Marcina BORYSA odparł krótko: BEZ KOMENTARZA!

Pełna akceptacja i zgoda dla działań zarządu powiatu polkowickiego

Pełna akceptacja i zgoda dla działań zarządu powiatu polkowickiego

POWIAT POLKOWICKI. Radni jednogłośnie przyjęli absolutorium oraz przyznali wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Polkowickiego. To jeden z nielicznych samorządów w regionie, który charakteryzuje zgodność w podejmowaniu najważniejszych decyzji na rzecz mieszkańców. -  Od zawsze moim mottem jest polityka dialogu. Tylko zgoda prowadzi do budowania skutecznych rozwiązań. Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium traktuję jako wyraz uznania dla pracy całego Zarządu Powiatu, ale także wszystkich osób zaangażowanych w codzienne funkcjonowanie samorządu naszego powiatu. Dziękuję radnym za merytoryczna pracę - podkreślił Kamil CIUPAK, starosta polkowicki. 

Jubileusz 80-lecia Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Wądrożu Wielkim (FOTO)

Jubileusz 80-lecia Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Wądrożu Wielkim (FOTO)

WĄDROŻE WIELKIE. Za nami wyjątkowa uroczystość – Jubileusz 80-lecia Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Wądrożu Wielkim. Był to dzień pełen wzruszeń, wspomnień, wdzięczności oraz dumy z bogatej historii szkoły, która od ośmiu dekad zajmuje szczególne miejsce w życiu naszej lokalnej społeczności.

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Złotoryjskiego (FOTO)

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Złotoryjskiego (FOTO)

POWIAT ZŁOTORYJSKI. Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Złotoryjskiego, Radni udzielili Zarządowi Powiatu Złotoryjskiego wotum zaufania oraz absolutorium. To jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przez Radę Powiatu, stanowiąca ocenę działalności Zarządu oraz realizacji zadań samorządu w minionym roku.
Udzielenie wotum zaufania i absolutorium jest potwierdzeniem prawidłowej realizacji zadań powiatu oraz skutecznego wdrażania przedsięwzięć służących mieszkańcom Powiatu Złotoryjskiego.

Zabytkowy park odzyska urok

Zabytkowy park odzyska urok

POLKOWICE. Punkt widokowy, oświetlenie, nowe nasadzenia, ławki. Rekreacja połączona z walorami edukacyjnymi. To kilka elementów projektu pn. „Rewitalizacja zabytkowego parku w Guzicach”, na który gmina Polkowice uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Wartość całego zadania to ponad 1,8 miliona złotych. Głównym celem projektu jest „przywrócenie i wzmocnienie usług ekosystemowych, rozwój i ochrona bioróżnorodności na terenie parku poprzez odtworzenie jego walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i użytkowych”. – Efektem projektu będą ochrona i wsparcie obszaru chronionego, jakim jest zabytkowy park w Guzicach, jego modernizacja w celu przystosowania się do zmian klimatu oraz otwarcie tej przestrzeni dla mieszkańców i turystów – mówi Wiesław WABIK, burmistrz Polkowic.

Radni udzielili absolutorium burmistrzowi J.Serkiesowi

Radni udzielili absolutorium burmistrzowi J.Serkiesowi

CHOJNÓW. Urzędzie Miejskim odbyła się jedna z najważniejszych i najbardziej kluczowych w roku sesji Rady Miejskiej Chojnowa - sesja absolutoryjna. To moment, w którym radni dokonują szczegółowego podsumowania i oceny pracy organu wykonawczego, czyli burmistrza, za cały ubiegły rok budżetowy. Jednym z punktów obrad było przedstawienie przez Burmistrza Miasta obszernego „Raportu o stanie miasta za 2025 rok”. Dokument ten szczegółowo podsumowuje ubiegłoroczną działalność samorządu, realizację polityk, programów oraz strategii miejskich. Po debacie nad raportem, Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie udzielenia burmistrzowi wotum zaufania, co stanowiło pierwsze formalne poparcie dla prowadzonych przez niego działań.

"Jagodowa petarda" w Chocianowie

"Jagodowa petarda" w Chocianowie

CHOCIANÓW. Dni Jagody 2026 w Chocianowie zapowiadają się jako jedna z największych imprez muzycznych lata w regionie. Święto Miasta i Gminy Chocianów odbędzie się 4–5 lipca 2026 roku tradycyjnie u stóp zabytkowego pałacu w parku. Pierwszy weekend lipca na długo zapisze się w pamięci mieszkańców i gości! Święto Miasta i Gminy Chocianów to tradycyjnie czas doskonałej zabawy, mnóstwa emocji i wyjątkowej, rodzinnej atmosfery, która co roku przyciąga tłumy. Wszystko to czekać będzie na nas w przepięknej scenerii Chocianowskiego Parku Piastowskiego, na Placu przy Pałacu. Tegoroczny line-up zapowiada się niezwykle interesująco i różnorodnie - deklaruje Tomasz KULCZYŃSKI, burmistrz miasta i gminy Chocianów.

Koła Gospodyń Wiejskich  spotkały się w Kwiatkowicach (FOTO)

Koła Gospodyń Wiejskich spotkały się w Kwiatkowicach (FOTO)

KWIATKOWICE. W rok po 1.Powiatowym Forum Kół Gospodyń Wiejskich przedstawiciele środowisk rolniczych, Kół Gospodyń Wiejskich, samorządowcy spotkali się w Kwiatkowicach podczas wydarzenia „Spotkanie z Polską Wsią”. Inicjatywa była okazją do rozmów o rozwoju obszarów wiejskich, możliwościach pozyskiwania wsparcia finansowego oraz aktywizacji lokalnych społeczności. Gospodarzem wydarzenia była Alicja SIELICKA burmistrz Prochowic oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Kwiatkowicach a wśró gości m.in. Artur JURKOWSKI, wicewojewoda dolnosląski, Radosław ZYSNARSKI, pełnomocnik Marszałka Dolnego Śląska i Agnieszka SZEMBERSKA Koordynator do spraw Odnowy Dolnośląskiej Wsi i Marek STAROŃ, którzy przed rokiem organizował Forum KGW Powiatu Legnickiego a obecnie jest wicedyrektorem UMWD Departamentu Obszarów Wiejskich. - Na 51 KGW do Kwiatkowic zawitały delegacje aż 37 kół to świadczy o prężnym działaniu tych organizacji - mówił Marek Staroń.

– Koła Gospodyń Wiejskich są dziś jedną z najważniejszych sił społecznych na polskiej wsi. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu pielęgnowane są lokalne tradycje, kultura i dziedzictwo naszych małych ojczyzn. Jednocześnie KGW są nowoczesnymi organizacjami, które aktywizują mieszkańców, integrują społeczności i realizują wiele cennych inicjatyw społecznych oraz edukacyjnych. Ich działalność pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w mieszkańcach obszarów wiejskich – mówił wicewojewoda dolnośląski Artur Jurkowski.