GMINA CHOJNÓW. Muzyka, taniec, wielobarwne stroje ludowe i wspólne pielęgnowanie tradycji – tak będzie wyglądał XXII Łemkowski Kermesz w Zamienicach, który po raz kolejny zgromadził mieszkańców gminy Chojnów, przedstawicieli społeczności łemkowskiej oraz gości z całego Dolnego Śląska. Organizatorami wydarzenia byli Parafia Greckokatolicka pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Zamienicach oraz Gmina Chojnów. Centralnym punktem obchodów były uroczystości religijne w cerkwi Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Modlitwa o pokój oraz nabożeństwa zgromadziły wiernych obrządku greckokatolickiego, a także przedstawicieli innych wyznań i mieszkańców regionu, podkreślając otwarty charakter wydarzenia.
GMINA CHOJNÓW. Pochodzące z Niedźwiedzic „Przyjaciółki” to jeden z najstarszych, a jednocześnie jeden z najmłodszych zespołów działających w Gminie Chojnów. Wszystko za sprawą przerwy, jaką Panie zrobiły w swojej działalności. Po niemal 40 latach z inicjatywy Radnego Gminy Chojnów i Sołtysa Niedźwiedzic Józefa Przyłuckiego zespół reaktywował się. Józef Przyłucki został kierownikiem zespołu a opiekunem muzycznym pan Franciszek Sokołowski. Do 5-osobowego składu sprzed lat dołączyły nowe głosy, tworząc największą w gminie grupę wokalną. Zespołowi akompaniują muzycy na akordeonie, gitarze saksofonie, klarnecie i instrumencie perkusyjny. Swój pierwszy występ po reaktywacji „Przyjaciółki” dały 11 czerwca 2016 r. podczas obchodów 70-lecia Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzicach, a już od 15 stycznia gościły w Zimowej Edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Edycję tą wygrały dzięki czemu nagrały płytę w profesjonalnym studiu Radia Wrocław. Po tym osiągnięciu lista sukcesów zaczęła ekspresowo się wydłużać..
W obchodach Jubileuszu "Przyjaciółek" uczestniczyli m.in. posłowie Robert KROPIWNICKI i Tadeusz SAMBORSKI oraz wicemarszałek Jarosław RABCZENKO, Agnieszka SZEMBERSKA i Marek STAROŃ z UMWD, wójtowie gminy Chojnowie Andrzej PYRZ i Radosław LUPA, którzy złożyli jubilatkom gratulacje i podziękowania za wieloletnią działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.
LEGNICKIE POLE. Rada Gminy Legnickie Pole jednogłośnie udzieliła wójtowi Rafałowi Plezi zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzje podjęte podczas czwartkowej sesji są wyrazem pozytywnej oceny prowadzonej przez samorząd polityki finansowej oraz skutecznej realizacji inwestycji i zadań publicznych.
Obrady odbyły się w 14-osobowym składzie rady. Głosowania poprzedziła prezentacja „Raportu o stanie Gminy Legnickie Pole za 2025 rok”, który przedstawiła sekretarz gminy Mariola Kądziela. Dokument podsumował najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane w minionym roku, obejmujące rozwój infrastruktury, inwestycje drogowe, działania oświatowe, społeczne oraz inicjatywy służące poprawie jakości życia mieszkańców.
POLKOWICE. Do tragicznego zdarzenia doszło na terenie powiatu polkowickiego. Pies pozostawiony przez właściciela w szczelnie zamkniętym samochodzie podczas upału zmarł, pomimo podjętej reanimacji. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia i apelują o rozwagę zwłaszcza podczas upałów.
ŚCINAWA. W piątkowe wczesne popołudnie, 26 czerwca, mieszkańcy Ścinawy doczekali się wydarzenia, które dziś stało się faktem. Po kompleksowej przebudowie oficjalnie otwarto Miejski Basen Wodnik. Już od pierwszych minut, po przecięciu wstęgi, obiekt wypełnił się amatorami letniego wypoczynku, a sprzyjająca upalna pogoda sprawiła, że inauguracja sezonu okazała się prawdziwym sukcesem. Basen Wodnik w Ścinawie przeszedł gruntowną modernizację, która całkowicie odmieniła jego wygląd i standard. Inwestycja kosztowała około 18,5 mln zł, z czego zdecydowaną większość środków – 17 mln zł – gmina pozyskała z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. – To inwestycja, na którą czekali mieszkańcy. Dziś oddajemy do użytku nowoczesny obiekt, który będzie służył całym rodzinom i stanie się ważnym miejscem rekreacji, nie tylko dla mieszkańców Ścinawy, ale także okolicznych gmin - mówi Krystian KOSZTYŁA, burmistrz miasta i gminy Ścinawa.
Wśród osób, które przyczyniły się do realizacji inwestycji, wymieniany jest poseł Krzysztof Kubów. Władze gminy podkreślały jego zaangażowanie w starania o pozyskanie środków z Rządowego Funduszu Polski Ład, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie kompleksowej modernizacji kąpieliska.- Gdy w 2022 roku ogłoszono przyznanie ponad 10,5 mln zł z programu „Polski Ład” na pierwszy etap modernizacji kąpieliska byłem szefem Gabinetu Politycznego premiera Mateusza Morawieckiego i wspierałem działania, aby na realizację tej inwestycji Ścinawa otrzymała pieniądze z Polskiego Ładu. Oglądając dzisiaj finalny efekt tych prac jestem usatysfakcjonowany, że dzięki Polskiemu Ładowi Ścinawa zyskała taki kompleks wodny bez uszczerbku dla finansów gminy - mówił poseł Krzysztof KUBÓW.
REGION. IMGW podniosło poziom ostrzeżenia przed upałem na Dolnym Śląsku do 3. – najwyższego stopnia! Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11:00 w sobotę (27 czerwca) do godz. 20:00 w poniedziałek (29 czerwca 2026 r.) i obejmuje 25 powiatów województwa dolnośląskiego. Najwyższe temperatury prognozowane są w niedzielę, kiedy termometry mogą wskazać aż 42°C. Nawet w nocy temperatura może wynosić 24°C.
LUBIN. Zakończenie roku szkolnego to tradycyjnie czas podsumowań, wręczania świadectw z czerwonym paskiem i podziękowań. Odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 5 przy ulicy Kilińskiego w Lubinie, gdzie załoga i uczniowie mają powody do zadowolenia. Za placówką czas ważnych remontów, a w ręce dzieci – dzięki inicjatywie rodziców – trafiły gadżety poprawiające bezpieczeństwo. Uroczysty apel w popularnej lubińskiej "Piątce" był doskonałą okazją do podziękowania za minione miesiące nauki. Jak podkreśla dyrekcja, był to również rok istotnych zmian w szkolnej infrastrukturze, a to jeszcze nie koniec prac.
POWIAT LEGNICKI. Odbyła się sesja absolutoryjna Rady Powiatu Legnickiego, podczas której Radni ocenili działalność Zarządu Powiatu Legnickiego oraz wykonanie budżetu za rok 2025. Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu Jan Łukasz. W sesji uczestniczyło 13 Radnych, a także Dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego oraz Kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu.
LUBIN. Zapłakane, wystraszone, w tym upale - spocone. Policjant legnickiej drogówki pomógł dziecku, które pomyliło autobusy i chciało pieszo dotrzeć do domu.
CHOCIANÓW. Już dzisiaj (piątek, 26 czerwca) zabrzmi ostatni dzwonek, a uczniowie z naszej gminy rozpoczną upragnione wakacje. Z okazji zakończenia roku szkolnego, popularny lokal gastronomiczny: Chocianów Express Bistro przygotował fantastyczną niespodziankę dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Zamiast pytać o oceny,o czerwone paski itp. zapraszają na darmowe orzeźwienie! Wystarczy przyjść z aktualną legitymacją szkolną.
LUBIN/LEGNICA. 30 czerwca przed Sądem Okręgowym w Legnicy rozpocznie się jeden z najbardziej wyczekiwanych procesów ostatnich lat na Dolnym Śląsku. Na sali sądowej spotkają się prezydent Lubina Robert Raczyński oraz przedstawiciele redakcji Onetu i TVN. Stawką jest nie tylko ochrona dóbr osobistych samorządowca, ale także odpowiedź na pytanie, czy ogólnopolskie media oparły swoje publikacje na materiałach, które – jak twierdzi prokuratura – zostały sfałszowane.
Raczyński od początku utrzymywał, że dokumenty są fałszywe i stanowią element zaplanowanej akcji dezinformacyjnej. – Od pierwszego dnia mówiłem, że to fałszerstwa. Potwierdziła to prokuratura. Materiały zostały spreparowane, a wszystkie oskarżenia wobec mnie były nieprawdziwe – podkreśla prezydent Lubina.
ZŁOTORYJA. Ten unit to Mercedes wśród sprzętu stomatologicznego – podkreśla lekarz Wojciech Korczyński. – Mamy jeden z najnowocześniejszych gabinetów dentystycznych w rejonie – dodaje burmistrz Paweł Kulig. W dodatku jedyny mieszczący się w szkole, jeśli chodzi o nasz powiat. Właśnie został oddany do użytku w złotoryjskiej Jedynce. Powstał dzięki darowiźnie z Fundacji KGHM, którą pozyskała Przychodnia Rejonowa w Złotoryi.
JAKUSZYCE. Latem 2026 roku Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej zaprasza turystów indywidualnych i rodziny na wakacyjny wypoczynek. Położony w sercu Gór Izerskich ośrodek działa przez cały rok i oferuje komfortowe noclegi, strefę wellness z basenem i SPA, własną gastronomię oraz atrakcje dla dzieci, a dojazd zapewniają bezpośrednie połączenia Kolei Dolnośląskich.
LEGNICA. Zadał nożem śmiertelne ciosy Piotrowi O., a Mariusza F. skaleczył. Mowa o Krzysztofie P., który w ubiegłym roku w Legnicy, przy Al. Rzeczypospolitej sięgnął po nóż, by rozprawić się z dwoma mężczyznami, którzy wcześniej go zaatakowali. Sąd uznał, że Krzysztof P. nie działał z zamiarem zabójstwa, a odwetu. Mężczyzna został skazany na 15 lat więzienia.
CHOCIANÓW. Radni podczas dzisiejszej sesji usłyszeli o sukcesach inwestycyjnych 2025 roku, a potem podjęli szereg ważnych dla gminy decyzji. Wśród nich m.in. udzielenie Burmistrzowi Tomaszowi Kulczyńskiemu absolutorium za wykonanie budżetu oraz udzielenie mu wotum zaufania za pracę na rzecz mieszkańców. To potwierdzenie sprawnego funkcjonowania gminy. – To dla mnie bardzo duże wsparcie i motywacja do dalszego rozwoju Gminy Chocianów – podkreślił po głosowaniu Tomasz Kulczyński, dziękując urzędnikom, jednostkom organizacyjnym oraz radnym za współpracę przy realizacji zadań samorządowych.
REGION. W ten weekend padnie na Dolnym Śląsku rekord ciepła i temperatura przekroczyć może nawet 41 stopni Celsjusza. Nic dziwnego, że zdecydowana więszość mieszkańców regionu zamierza ruszyć na baseny. No może nie wszyscy. W Złotoryi basen od wielu lat jest jedynie marzeniem i wyborczą obietniczą, a z kolei w Prochowicach postanowiono basen( cąłkiem fajny i najtańszy w regionie) remontować(???).Z kolei basen w Świerzawie czynny będzie dopiero od 3 lipca br.
Na szczęście są inne baseny a na mapie basenowej od piatku przybędzie nowy , zmodernizowany od podstaw kompleks basenowy WODNIK w Ścinawie.
Pokusiliśmy się o cenowy ranking wejść na baseny w regionie...
ZŁOTORYJA. Wakacyjne kino w plenerze, tańce pod chmurką, turniej piłki plażowej, pikniki rodzinne – to propozycje na lato, które dla mieszkańców Złotoryi przygotowały instytucje miejskie wraz z organizacjami społecznymi. Większość z tych wydarzeń odbędzie się na Złotej Arenie nad złotoryjskim zalewem. Ale nie tylko. Pierwsze z nich szykuje się zaraz na początku lipca. Ma być dużo ruchu na świeżym powietrzu i rekreacji. Co konkretnie znalazło się w wakacyjnym programie?
PROCHOWICE. Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka otrzymała wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Podczas sesji Rady Miejskiej radni pozytywnie ocenili zarówno sposób zarządzania finansami samorządu, jak i realizację zaplanowanych inwestycji oraz działań na rzecz mieszkańców. Przed głosowaniem radni zapoznali się z raportem o stanie gminy oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu. Dokumenty potwierdziły stabilną sytuację finansową samorządu oraz skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na rozwój gminy.
JAWOR. Gwałtowne burze, które w ostatnich dniach przeszły nad Dolnym Śląskiem, spowodowały podtopienia i utrudnienia w wielu miejscach regionu. Także w Jaworze intensywne opady dały się we znaki mieszkańcom. Po przejściu nawałnicy rozgorzała jednak dyskusja nie tylko o skutkach żywiołu, ale również o przyczynach zalanych ulic.
Burmistrz Jawora Emilian Bera przypomniał, że powiat jaworski został objęty najwyższym, III stopniem ostrzeżenia meteorologicznego przed burzami. Jak poinformował, synoptycy zapowiadali bardzo intensywne opady deszczu, silny wiatr i możliwość wystąpienia gradu. Według włodarza już w ciągu kilkunastu pierwszych minut nawałnicy spadła ilość deszczu odpowiadająca średnim opadom z kilku miesięcy, co doprowadziło do gwałtownego spływu wody i lokalnych podtopień.
Współczesne projekty architektoniczne coraz częściej wymagają niestandardowych rozwiązań nie tylko na etapie projektowania, ale również podczas realizacji i prac montażowych. Inwestorzy, projektanci oraz wykonawcy szukają sposobów na usprawnienie procesu budowy, poprawę bezpieczeństwa i efektywności pracy. Jednym z narzędzi, które znacząco wpływają na przebieg prac, są rusztowania aluminiowe. Ich lekkość, modułowa konstrukcja oraz łatwość montażu sprawiają, że coraz częściej znajdują zastosowanie nie tylko przy tradycyjnych robotach elewacyjnych, ale także w nietypowych realizacjach architektonicznych, gdzie dostępność i mobilność stanowią klucz do sukcesu. W niniejszym artykule przybliżam mniej oczywiste sposoby wykorzystania tego typu konstrukcji na placach budów, które pozwalają na realizację nawet najbardziej wymagających koncepcji.
LEGNICA. Nowe dystrybutory, woda butelkowana i skrócony czas pracy. W legnickim szpitalu szykują się na nadchodzącą falę upałów. Niewielkie gesty, które mogą mieć w tych gorących dniach ogromne znaczenie.