Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja
Z udarem przez 90 minut leżał w rowie. Kierowcy mijali go obojętnie...

Z udarem przez 90 minut leżał w rowie. Kierowcy mijali go obojętnie...

PROCHOWICE. Przez blisko półtorej godziny nikt nie zatrzymał się przy rowerze leżącym przy drodze krajowej nr 94 w Kawicach w gminie Prochowice. Dopiero jeden z kierowców postanowił sprawdzić, co wydarzyło się przy poboczu. W głębokim rowie znalazł nieprzytomnego rowerzystę. Jak się później okazało, mężczyzna doznał udaru mózzgu, a szybka reakcja przypadkowego świadka najprawdopodobniej uratowała mu życie.

Do zdarzenia doszło na odcinku drogi krajowej nr 94 za Kawicami w kierunku Lubiąża. Mieszkaniec Lubiąża jechał rowerem, gdy nagle stracił panowanie nad jednośladem, zjechał z jezdni i wpadł do głębokiego przydrożnego rowu. Rower pozostał przy drodze i był dobrze widoczny dla przejeżdżających kierowców.

Skazany za oszukańcze zrzutki w internecie

Skazany za oszukańcze zrzutki w internecie

ZŁOTORYJA. Na karę 2 lat i 4 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności został skazany 40-letni mieszkaniec Złotoryi, który organizował internetowe zbiórki pieniędzy, podając nieprawdziwe informacje o swojej rzekomej chorobie nowotworowej. Wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Legnicy i obejmuje również inne przestępstwo oszustwa dotyczące zakupu nieruchomości.

Dwie godziny muzycznej uczty czyli Lady Pank na Dniach Legnicy (FOTO)

Dwie godziny muzycznej uczty czyli Lady Pank na Dniach Legnicy (FOTO)

LEGNICA. Choć od kilku dni mieszkańcy zmagają się z falą upałów, a termometry jeszcze przed godziną 22 w Parku Miejskim pokazywały blisko 29 stopni Celsjusza, tłumy Legniczan nie miały wątpliwości, gdzie spędzić sobotni wieczór. Na Polanie Angielskiej, gdzie odbywają się tegoroczne Dni Legnicy, na scenę wyszła gwiazda wieczoru – legendarny Lady Pank. Koncert miał wyjątkowy wymiar, bo zespół świętuje w tym roku 45-lecie działalności i po raz kolejny udowodnił, że zasłużenie należy do największych ikon polskiego rocka.

„Lato na fali” w Aquaparku Polkowice

„Lato na fali” w Aquaparku Polkowice

POLKOWICE. Lato na dobre rozgościło się w regionie, a wraz z nim pojawia się odwieczne pytanie: jak ciekawie i aktywnie spędzić wolny czas, nie wyjeżdżając daleko od domu? Odpowiedź przygotował Aquapark Polkowice, który rusza z wakacyjną akcją „Lato na fali”. Od 27 czerwca do 30 sierpnia 2026 roku mieszkańcy oraz goście mogą korzystać z wyjątkowej oferty atrakcji w promocyjnych cenach.

Zamienice stolicą kultury łemkowskiej. XXII Łemkowski Kermesz (FOTO)

Zamienice stolicą kultury łemkowskiej. XXII Łemkowski Kermesz (FOTO)

GMINA CHOJNÓW. Muzyka, taniec, wielobarwne stroje ludowe i wspólne pielęgnowanie tradycji – tak będzie wyglądał XXII Łemkowski Kermesz w Zamienicach, który po raz kolejny zgromadził mieszkańców gminy Chojnów, przedstawicieli społeczności łemkowskiej oraz gości z całego Dolnego Śląska.  Organizatorami wydarzenia byli Parafia Greckokatolicka pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Zamienicach oraz Gmina Chojnów.  Centralnym punktem obchodów były uroczystości religijne w cerkwi Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Modlitwa o pokój oraz nabożeństwa zgromadziły wiernych obrządku greckokatolickiego, a także przedstawicieli innych wyznań i mieszkańców regionu, podkreślając otwarty charakter wydarzenia.

Jubileusz "Przyjaciółek" z Niedźwiedzic (FOTO)

Jubileusz "Przyjaciółek" z Niedźwiedzic (FOTO)

GMINA CHOJNÓW.  Pochodzące z Niedźwiedzic „Przyjaciółki” to jeden z najstarszych, a jednocześnie jeden z najmłodszych zespołów działających w Gminie Chojnów. Wszystko za sprawą przerwy, jaką Panie zrobiły w swojej działalności. Po niemal 40 latach z inicjatywy Radnego Gminy Chojnów i Sołtysa Niedźwiedzic Józefa Przyłuckiego zespół reaktywował się.  Józef Przyłucki został kierownikiem zespołu a opiekunem muzycznym pan Franciszek Sokołowski. Do 5-osobowego składu sprzed lat dołączyły nowe głosy, tworząc największą w gminie  grupę wokalną. Zespołowi akompaniują muzycy na akordeonie, gitarze saksofonie, klarnecie i instrumencie perkusyjny. Swój pierwszy występ po reaktywacji „Przyjaciółki” dały 11 czerwca 2016 r. podczas obchodów 70-lecia Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzicach, a już od 15 stycznia gościły w Zimowej Edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Edycję tą wygrały dzięki czemu nagrały płytę w profesjonalnym studiu Radia Wrocław. Po tym osiągnięciu lista sukcesów zaczęła ekspresowo się wydłużać..

W obchodach Jubileuszu "Przyjaciółek" uczestniczyli m.in. posłowie Robert KROPIWNICKI i Tadeusz SAMBORSKI oraz wicemarszałek Jarosław RABCZENKO, Agnieszka SZEMBERSKA i Marek STAROŃ z UMWD, wójtowie gminy Chojnowie Andrzej PYRZ i Radosław LUPA, którzy złożyli jubilatkom gratulacje i podziękowania za wieloletnią działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.

Jednogłośne poparcie dla wójta. Rafał Plezia z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu

Jednogłośne poparcie dla wójta. Rafał Plezia z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu

LEGNICKIE POLE. Rada Gminy Legnickie Pole jednogłośnie udzieliła wójtowi Rafałowi Plezi zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzje podjęte podczas czwartkowej sesji są wyrazem pozytywnej oceny prowadzonej przez samorząd polityki finansowej oraz skutecznej realizacji inwestycji i zadań publicznych.

Obrady odbyły się w 14-osobowym składzie rady. Głosowania poprzedziła prezentacja „Raportu o stanie Gminy Legnickie Pole za 2025 rok”, który przedstawiła sekretarz gminy Mariola Kądziela. Dokument podsumował najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane w minionym roku, obejmujące rozwój infrastruktury, inwestycje drogowe, działania oświatowe, społeczne oraz inicjatywy służące poprawie jakości życia mieszkańców.

Pies spędził kilkadziesiąt minut w rozgrzanym aucie - niestety nie przeżył

Pies spędził kilkadziesiąt minut w rozgrzanym aucie - niestety nie przeżył

POLKOWICE. Do tragicznego zdarzenia doszło na terenie powiatu polkowickiego. Pies pozostawiony przez właściciela w szczelnie zamkniętym samochodzie podczas upału zmarł, pomimo podjętej reanimacji. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia i apelują o rozwagę zwłaszcza podczas upałów.

Ścinawa otworzyła wodny raj (FOTO)

Ścinawa otworzyła wodny raj (FOTO)

ŚCINAWA. W piątkowe wczesne popołudnie, 26 czerwca, mieszkańcy Ścinawy doczekali się wydarzenia, które dziś stało się faktem. Po kompleksowej przebudowie oficjalnie otwarto Miejski Basen Wodnik. Już od pierwszych minut, po przecięciu wstęgi, obiekt wypełnił się amatorami letniego wypoczynku, a sprzyjająca upalna pogoda sprawiła, że inauguracja sezonu okazała się prawdziwym sukcesem. Basen Wodnik w Ścinawie przeszedł gruntowną modernizację, która całkowicie odmieniła jego wygląd i standard. Inwestycja kosztowała około 18,5 mln zł, z czego zdecydowaną większość środków – 17 mln zł – gmina pozyskała z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. – To inwestycja, na którą czekali mieszkańcy. Dziś oddajemy do użytku nowoczesny obiekt, który będzie służył całym rodzinom i stanie się ważnym miejscem rekreacji, nie tylko dla mieszkańców Ścinawy, ale także okolicznych gmin - mówi Krystian KOSZTYŁA, burmistrz miasta i gminy Ścinawa.

Wśród osób, które przyczyniły się do realizacji inwestycji, wymieniany jest poseł Krzysztof Kubów. Władze gminy podkreślały jego zaangażowanie w starania o pozyskanie środków z Rządowego Funduszu Polski Ład, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie kompleksowej modernizacji kąpieliska.- Gdy w 2022 roku ogłoszono przyznanie ponad 10,5 mln zł z programu „Polski Ład” na pierwszy etap modernizacji kąpieliska byłem szefem Gabinetu Politycznego premiera Mateusza Morawieckiego i wspierałem działania, aby na realizację tej inwestycji Ścinawa otrzymała pieniądze z Polskiego Ładu. Oglądając dzisiaj finalny efekt tych prac jestem usatysfakcjonowany, że dzięki Polskiemu Ładowi Ścinawa zyskała taki kompleks wodny bez uszczerbku dla finansów gminy - mówił poseł Krzysztof KUBÓW.

Najwyższy stopień 3 na Dolnym Śląsku! IMGW podniosło poziom ostrzeżenia przed upałem

Najwyższy stopień 3 na Dolnym Śląsku! IMGW podniosło poziom ostrzeżenia przed upałem

REGION.  IMGW podniosło poziom ostrzeżenia przed upałem na Dolnym Śląsku do 3. – najwyższego stopnia! Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11:00 w sobotę (27 czerwca) do godz. 20:00 w poniedziałek (29 czerwca 2026 r.) i obejmuje 25 powiatów województwa dolnośląskiego. Najwyższe temperatury prognozowane są w niedzielę, kiedy termometry mogą wskazać aż 42°C. Nawet w nocy temperatura może wynosić 24°C.

Koniec roku w lubińskiej SP5. Odblaski, wyremontowane wnętrza (FOTO)

Koniec roku w lubińskiej SP5. Odblaski, wyremontowane wnętrza (FOTO)

LUBIN. Zakończenie roku szkolnego to tradycyjnie czas podsumowań, wręczania świadectw z czerwonym paskiem i podziękowań. Odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 5 przy ulicy Kilińskiego w Lubinie, gdzie załoga i uczniowie mają powody do zadowolenia. Za placówką czas ważnych remontów, a w ręce dzieci – dzięki inicjatywie rodziców – trafiły gadżety poprawiające bezpieczeństwo. Uroczysty apel w popularnej lubińskiej "Piątce" był doskonałą okazją do podziękowania za minione miesiące nauki. Jak podkreśla dyrekcja, był to również rok istotnych zmian w szkolnej infrastrukturze, a to jeszcze nie koniec prac.

Zarząd Powiatu Legnickiego z wotum zaufania i absolutorium (FOTO)

Zarząd Powiatu Legnickiego z wotum zaufania i absolutorium (FOTO)

POWIAT LEGNICKI. Odbyła się sesja absolutoryjna Rady Powiatu Legnickiego, podczas której Radni ocenili działalność Zarządu Powiatu Legnickiego oraz wykonanie budżetu za rok 2025. Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu Jan Łukasz. W sesji uczestniczyło 13 Radnych, a także Dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego oraz Kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu. 

Zapłakane dziecko biegło przy ruchliwej drodze

Zapłakane dziecko biegło przy ruchliwej drodze

LUBIN. Zapłakane, wystraszone, w tym upale - spocone. Policjant legnickiej drogówki pomógł dziecku, które pomyliło autobusy i chciało pieszo dotrzeć do domu.

Wakacje czas zacząć! Darmowa lemoniada bez ograniczęń dla uczniów w Chocianów Express Bistro

Wakacje czas zacząć! Darmowa lemoniada bez ograniczęń dla uczniów w Chocianów Express Bistro

CHOCIANÓW. Już dzisiaj (piątek, 26 czerwca) zabrzmi ostatni dzwonek, a uczniowie z naszej gminy rozpoczną upragnione wakacje. Z okazji zakończenia roku szkolnego, popularny lokal gastronomiczny: Chocianów Express Bistro przygotował fantastyczną niespodziankę dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Zamiast pytać o oceny,o czerwone paski itp. zapraszają na darmowe orzeźwienie! Wystarczy przyjść z aktualną legitymacją szkolną.

Proces Roberta Raczyńskiego przeciwko Onetowi i TVN. Kulisy sprawy, która wstrząsnęła Lubinem

Proces Roberta Raczyńskiego przeciwko Onetowi i TVN. Kulisy sprawy, która wstrząsnęła Lubinem

LUBIN/LEGNICA. 30 czerwca przed Sądem Okręgowym w Legnicy rozpocznie się jeden z najbardziej wyczekiwanych procesów ostatnich lat na Dolnym Śląsku. Na sali sądowej spotkają się prezydent Lubina Robert Raczyński oraz przedstawiciele redakcji Onetu i TVN. Stawką jest nie tylko ochrona dóbr osobistych samorządowca, ale także odpowiedź na pytanie, czy ogólnopolskie media oparły swoje publikacje na materiałach, które – jak twierdzi prokuratura – zostały sfałszowane. 

Raczyński od początku utrzymywał, że dokumenty są fałszywe i stanowią element zaplanowanej akcji dezinformacyjnej. – Od pierwszego dnia mówiłem, że to fałszerstwa. Potwierdziła to prokuratura. Materiały zostały spreparowane, a wszystkie oskarżenia wobec mnie były nieprawdziwe – podkreśla prezydent Lubina.

Dzięki Fundacji KGHM mają gabinet stomatologiczny klasy premium

Dzięki Fundacji KGHM mają gabinet stomatologiczny klasy premium

ZŁOTORYJA. Ten unit to Mercedes wśród sprzętu stomatologicznego – podkreśla lekarz Wojciech Korczyński. – Mamy jeden z najnowocześniejszych gabinetów dentystycznych w rejonie – dodaje burmistrz Paweł Kulig. W dodatku jedyny mieszczący się w szkole, jeśli chodzi o nasz powiat. Właśnie został oddany do użytku w złotoryjskiej Jedynce. Powstał dzięki darowiźnie z Fundacji KGHM, którą pozyskała Przychodnia Rejonowa w Złotoryi.

Wakacje 2026 w Górach Izerskich. Dolnośląskie Centrum Sportu zaprasza turystów i rodziny na lato (FOTO)

Wakacje 2026 w Górach Izerskich. Dolnośląskie Centrum Sportu zaprasza turystów i rodziny na lato (FOTO)

JAKUSZYCE. Latem 2026 roku Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej zaprasza turystów indywidualnych i rodziny na wakacyjny wypoczynek. Położony w sercu Gór Izerskich ośrodek działa przez cały rok i oferuje komfortowe noclegi, strefę wellness z basenem i SPA, własną gastronomię oraz atrakcje dla dzieci, a dojazd zapewniają bezpośrednie połączenia Kolei Dolnośląskich.

Jest wyrok w sprawie "nożownika"

Jest wyrok w sprawie "nożownika"

LEGNICA. Zadał nożem śmiertelne ciosy Piotrowi O., a Mariusza F. skaleczył. Mowa o Krzysztofie P., który w ubiegłym roku w Legnicy, przy Al. Rzeczypospolitej sięgnął po nóż, by rozprawić się z dwoma mężczyznami, którzy wcześniej go zaatakowali. Sąd uznał, że Krzysztof P. nie działał z zamiarem zabójstwa, a odwetu. Mężczyzna został skazany na 15 lat więzienia.

 Tomasz Kulczyński z absolutorium i wotum zaufania. Radni docenili inwestycje w gminie Chocianów

Tomasz Kulczyński z absolutorium i wotum zaufania. Radni docenili inwestycje w gminie Chocianów

CHOCIANÓW. Radni podczas dzisiejszej sesji usłyszeli o sukcesach inwestycyjnych 2025 roku, a potem podjęli szereg ważnych dla gminy decyzji. Wśród nich m.in. udzielenie Burmistrzowi Tomaszowi Kulczyńskiemu absolutorium za wykonanie budżetu oraz udzielenie mu wotum zaufania za pracę na rzecz mieszkańców. To potwierdzenie sprawnego funkcjonowania gminy. – To dla mnie bardzo duże wsparcie i motywacja do dalszego rozwoju Gminy Chocianów – podkreślił po głosowaniu Tomasz Kulczyński, dziękując urzędnikom, jednostkom organizacyjnym oraz radnym za współpracę przy realizacji zadań samorządowych.

Idą upały, ruszamy na baseny. Gdzie i za ile?

Idą upały, ruszamy na baseny. Gdzie i za ile?

REGION. W ten weekend padnie na Dolnym Śląsku rekord ciepła i temperatura przekroczyć może nawet 41  stopni Celsjusza. Nic dziwnego, że zdecydowana więszość mieszkańców regionu zamierza ruszyć na baseny. No może nie wszyscy. W Złotoryi basen od wielu lat jest jedynie marzeniem i wyborczą obietniczą, a z kolei w Prochowicach postanowiono basen( cąłkiem fajny i najtańszy w regionie) remontować(???).Z kolei basen w Świerzawie czynny będzie dopiero od 3 lipca br.

Na szczęście są inne baseny a na mapie basenowej od piatku przybędzie nowy , zmodernizowany od podstaw kompleks basenowy WODNIK w Ścinawie.

Pokusiliśmy się o cenowy ranking wejść na baseny w regionie...

Wakacje 2026 w Złotoryi. Kino pod gwiazdami, plażówka, pikniki i taneczne wieczory nad zalewem

Wakacje 2026 w Złotoryi. Kino pod gwiazdami, plażówka, pikniki i taneczne wieczory nad zalewem

ZŁOTORYJA. Wakacyjne kino w plenerze, tańce pod chmurką, turniej piłki plażowej, pikniki rodzinne – to propozycje na lato, które dla mieszkańców Złotoryi przygotowały instytucje miejskie wraz z organizacjami społecznymi. Większość z tych wydarzeń odbędzie się na Złotej Arenie nad złotoryjskim zalewem. Ale nie tylko. Pierwsze z nich szykuje się zaraz na początku lipca. Ma być dużo ruchu na świeżym powietrzu i rekreacji. Co konkretnie znalazło się w wakacyjnym programie?