CHOJNÓW. Rano, 5 lipca, na Rynku odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, szkolących się w 23 Śląskim Pułku Artylerii im. gen. broni Tadeusza Jordan - Rozwadowskiego. – Przez ostatnie cztery tygodnie elewi-ochotnicy intensywnie zdobywali wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, stanowiące fundament żołnierskiej służby. Świadomie podjęliście decyzję o podporządkowaniu się wojskowym rygorom i wykonaliście pierwszy krok na drodze do zawodowej służby wojskowej. „Bóg, Honor, Ojczyzna” – to nie tylko hasło, ale drogowskaz każdego polskiego żołnierza – zarówno tego, który walczył o wolną Polskę, jak i tego, który dziś służy jej w pokoju – powiedział podpułkownik Grzegorz PAWEŁKO, pełniący obowiązki dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii.
POWIAT LEGNICKI. Z inicjatywy Posła na Sejm RP Tadeusza Samborskiego oraz Starosty Powiatu Legnickiego Adam Babuśki tegoroczne Obchody „Narodowego Dnia Pamięci Polaków – Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA i inne bojówki ukraińskie na ludności Wołynia i Małopolski Wschodniej w latach 1939 – 1947” mają wyjątkowy i szczególny wymiar. Zarówno społeczny, jak i polityczny. Przypomnijmy, że kilka dni temu Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej
GMINA LUBIN. Załatwiasz sprawę w urzędzie? Teraz będzie to jeszcze prostsze. Dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą tylko na chwilę wejść do Urzędu Gminy Lubin, wyznaczono dwa specjalne miejsca parkingowe z limitem postoju do 30 minut.
Miejsca są tuż przy wejściu bocznym do urzędu. To kolejny przykład, że głos mieszkańców ma znaczenie. Zmiany zostały wprowadzone na ich wniosek. Decyzję podjęła zastępca wójta Anna Skorupa-Hawrysz, która podkreśla: – Chodziło o prostą potrzebę, czyli możliwość szybkiego i wygodnego zaparkowania przy urzędzie. Te dwa miejsca mają ułatwić życie osobom, które przychodzą do nas tylko na chwilę, by coś odebrać, złożyć albo dopytać.
POLKOWICE. 4 lipca to wyjątkowa data w historii gminy Polkowice. To dzień patrona Polkowic – św. Sebastiana. Nieprzypadkowo właśnie na dziś zwołano uroczystą sesję, podczas której – w ramach obchodów 35-lecia samorządu terytorialnego – wyróżniono samorządowców z wieloletnim stażem w Radzie Miejskiej w Polkowicach. Minutą ciszy uhonorowano również pamięć zmarłych radnych.
LEGNICA. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy ma blisko 250 milionów długu, w tym 100 mln pożyczek w instytucjach pozabankowych. - Musimy uciekać od tego zadłużenia pędząc... do przodu - taką strategię rozwoju, a może po prostu ratowania szpitala przyjął dyrektor Maciej LESZKOWICZ.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy otrzyma blisko 50 milionów złotych dofinansowania na budowę nowoczesnego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych. Pieniądze pochodzą z konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Funduszu Medycznego. – To 100 procent wartości dofinansowania (49.734.817 zł), o które wnioskowaliśmy i – co istotne – pełna kwota potrzebna do realizacji całej inwestycji – podkreśla Maciej Leszkowicz, dyrektor placówki.
Była to świetna okazja, aby publicznie podziękować ministrowi Robertowi KROPIWNICKIEMU, obecnemu na konferencji prasowej, za pomoc w zdobywaniu środków zewnętrznych dla szpitala w Legnicy. - To mój obowiązek jako mieszkańca Legnicy i jako byłego członka Rady Społecznej szpitala w Legnicy, któremu problemy placówki nie są obce - mówił minister Robert KROPIWNICKI. - Cieszę się, że dyrektor szpitala ma wizję rozwoju placówki a Centrum powstanie na terenie, które jakiś czas temu było brane pod uwagę jako teren do sprzedania aby zarobić na przeżycie szpitala.
POLKOWICE. Związek Pracodawców Polska Miedź oraz uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach podpisały umowę o strategicznej współpracy w zakresie finansowania studiów na kierunku inżynieria mechaniczna. Porozumienie przewiduje wsparcie finansowe dla studentów oraz rozwój programu kształcenia dostosowanego do potrzeb nowoczesnego przemysłu. - To szczególny rok – mamy drugiego Polaka w kosmosie, ale mamy również nowy kierunek na uczelni w Polkowicach. Wspieramy tych, którzy chcą się rozwijać, łączyć naukę z pracą i iść dalej” – powiedział Jarosław DUDKOWIAK - Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Uczelnia Jana Wyżykowskiego wspólnie zainwestowali w przyszłość inżynierów. I z całą pewnością to będzie bardzo dobra inwestycja...
CHOCIANÓW. Z przytupem i na bogato.... W sobotę, 5 lipca 2025 roku, Chocianów ponownie stanie się centrum letnich atrakcji Dolnego Śląska. W malowniczym Parku Piastowskim przy Pałacu odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych w regionie – Święto Jagody. Impreza rozpocznie się o godzinie 15:00 i potrwa do późnych godzin wieczornych.
GMINA LUBIN. Przedterminowe wybory wójta gminy Lubin odbędą się 31 sierpnia 2025 roku – wynika z projektu rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. 31 sierpnia 2025 roku mieszkańcy gminy Lubin wybiorą nowego wójta. Przedterminowe wybory zostały zarządzone w związku ze śmiercią śp Tadeusza Kielana.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, z uwagi na terminy czynności wyborczych nie jest możliwe zachowanie 14-dniowego okresu vacatio legis. W związku z tym zakłada się, iż rozporządzenie zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 8 lipca 2025 r.
ZŁOTORYJA. Już we wtorek, 8 lipca, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, w którym weźmie udział nasze złotoryjskie Centrum SOWA – Strefa Aktywności i Wyobraźni. Uczestnicy wydarzenia (stęp wolny) będą świadkami połączenia się na żywo z pierwszym Polakiem prowadzącym badania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Podczas trzynastego dnia misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na pokładzie ISS, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się całodniowe wydarzenie edukacyjne, którego elementem będzie rozmowa na żywo z naszym astronautą. Całą tę niezwykłą rozmowę (i nie tylko) Centrum Kopernik będzie streamować w każdej z czterdziestu polskich Stref SOWA. Jedną z nich jest złotoryjska placówka przy Złotoryjskich Ośrodku Kultury. Przypomnijmy, że Złotoryja całkiem niedawno (przed wakacjami) brała udział w targach dotyczących nauki, kosmosu i ziemi w Warszawie, gdzie wraz z Centrum Kopernik promowano najstarsze miasto w Polsce i Stolicę Polskiego Złota.
POWIAT LEGNICKI. Zapraszamy Państwa na obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków - Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA i inne bojówki ukraińskie na ludności Wołynia i Małopolski Wschodniej w latach 1939-1947.
LEGNICA. Legniccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o znęcanie się nad psem oraz kradzież zwierzęcia ze schroniska. Czworonóg, wymagający leczenia i specjalistycznej opieki został odebrany właścicielowi i trafił z powrotem pod opiekę lekarzy weterynarii.
PROCHOWICE. Prochowicki radny Jan DEMCZYSZAK to postać wyjątkowa w krajobrazie rolniczej gminy Prochowice. Pasjonat starych traktorów od lat organizuje w Prochowicach Bal Traktorzysty a w czwartkowe południe z kolegami z Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna” z różnych części Wielkopolski odwiedził centrum miasteczkach na ryczących, ognistych rumakach... Członkowie klubu w drodze do Karpacza odwiedzili centrum miasta prezentując 5 maszyn dwóch marek : Ursusa C-45 i Zetora 50 Super , które wzbudzały duże zainteresowanie prochowiczan.
- Jedziemy od Ścinawy, robimy krótki postój w Prochowicach, a wieczorem chcemy być w Karpaczu - mówił Jan DEMCZYSZAK. - Maszyny są w idealnym stanie, można odnieść wrażenie, że dopiero co zjechały z linii produkcyjnej. Dla nas to pasja, czar wspomnień z lat młodości, kiedy tego rodzaju maszyny stanowiły o sile polskiego rolnictwa i zarazem swojego rodzaju apel, aby znajdować w stodołach takie rolnicze perełki i zadbać o nie. To kawałek historii polskiej wsi...
LUBIN. Zadbaj o siebie, zanim choroba da o sobie znać – to przesłanie, które coraz częściej towarzyszy profilaktyce zdrowotnej. Coraz więcej Polaków decyduje się na dokładne sprawdzenie kondycji organizmu, zanim pojawią się pierwsze objawy chorób.
Teraz mieszkańcy regionu mogą skorzystać z oferty przygotowanej przez CDT Medicus -15% taniej (do końca września br.): screening-przegląd stanu zdrowia, który realizowany jest w Szpitalu Specjalistycznym CDT MEDICUS – już w ciągu jednego dnia, bez kolejek i bez potrzeby odwiedzania wielu poradni.
LUBIN. Dwaj mężczyźni z Etiopii, którzy 14 czerwca nad ranem nadzy zatrzymywali samochody na lubińskiej wylotówce, zbiegli przemytnikom. Bandyci porwali ich dla okupu i przetrzymywali, grożąc pocięciem na narządy i śmiercią.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze zatrzymali cztery osoby podejrzewane o porwania cudzoziemców dla okupu. Na swoim koncie mają mieć porwanie przynajmniej pięciu osób – dwóch obywateli Etiopii i trzech obywateli Mali.
CBŚP zajęło się sprawą po tym jak w połowie czerwca otrzymało informacje o uprowadzeniu dwóch mężczyzn z Etiopii. Taka informacje przekazał Interpol, przedstawiciele Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego oraz mundurowi z Hajnówki i komisariatu policji w Zielonej Górze. Z przekazywanych treści wynikało, że na terenie Polski przetrzymywane są osoby porwane przez gang domagający się okupu.
WROCŁAW. W najbliższą sobotę, 5 lipca od godz. 12:00, Dolnośląskie Centrum Druku 3D zaprasza na Dzień Innowacji – otwarte, bezpłatne wydarzenie edukacyjno-technologiczne dla rodzin z dziećmi, młodzieży i wszystkich ciekawych świata.
- To okazja, by zanurzyć się w świat nowoczesnych technologii, odkryć potencjał druku 3D, doświadczyć wirtualnej rzeczywistości i zobaczyć naukę w najbardziej widowiskowym wydaniu - mówi Ilona GRZELIŃSKA, dyrektor marketingu w Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki.
GORZELIN. W najbliższą sobotę 05.07.2025 o godzinie 15.00 w Gorzelinie w Gminie Lubin odbędzie się już po raz drugi Gorzelińskie Święto Lipy Pszczół i Ziół . Po ubiegłorocznym debiucie wydarzenie to prawdopodobnie na stałe wpisuje się w kalendarz tego niewielkiego sołectwa położonego pośród zielonych lasów , łąk i pól .
POLKOWICE. Jeszcze dwa miesiące potrwają szczegółowe analizy dotyczące ewentualnego powołania w Polkowicach placówki oświatowej dla dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Takie analizy prowadzi Powiat Polkowicki. Placówka mogłaby powstać w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Kominka.
Powołany przez burmistrza Polkowic Zespół ds. oświaty rekomenduje ulokowanie, od roku szkolnego 2026/2027, szkoły nr 3 w całości w budynku przy ul. Ociosowej. Podobne zdanie wyraża większość rodziców i nauczycieli. Zaproponowano wykorzystanie pustego wkrótce gmachu przy ul. Kominka na cele związane z nauczaniem specjalnym czy warsztatami terapii zajęciowej. Dzisiaj o takiej koncepcji rozmawiali przedstawiciele gminy Polkowice oraz powiatu polkowickiego.
CHOCIANÓW. Odbyła się tzw. sesja absolutoryjna Rady Miasta i Gminy Chocianów. W jej trakcie radni debatowali nad raportem o stanie gminy za 2024 rok oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu. Oba dokumenty zostały przyjęte zdecydowaną większością głosów, a burmistrz Tomasz Kulczyński uzyskał zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium – najważniejsze narzędzia oceny pracy w samorządzie.
Przyznanie absolutorium oznacza formalne zatwierdzenie prawidłowego wykonania budżetu gminy, natomiast wotum zaufania to wyraz poparcia dla polityki i kierunku działań realizowanych przez burmistrza. Dla władz Chocianowa to nie tylko symboliczne potwierdzenie dotychczasowych osiągnięć, ale również mandat do dalszych, ambitnych działań.
Sushi to prawdziwa uczta dla zmysłów. Delikatne połączenie smaków, które potrafi oczarować nawet najbardziej wymagającego smakosza. Czy możliwe jest, aby sushi z marketu, takiego jak Biedronka, stało się daniem godnym podziwu? Oczywiście! Kluczem jest odpowiednia prezentacja oraz kilka kulinarnych trików, które sprawią, że nawet najprostsze składniki będą błyszczeć na stole.
PROBOSZCZÓW. Grupa Ratownictwa Powodziowego w Proboszczowie została jednym z laureatów 7. edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. grantowi Jednostka wzMOCni swoją zdolność operacyjno-techniczną poprzez zakup przyczepki ratownictwa powodziowego, co znacząco podniesie skuteczność działań w obszarze odpowiedzialności ratowniczej tutejszej Jednostki.
LEGNICA. Jak zakomunikował Jarosław RABCZENKO - członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, ponad 231 mln zł trafi do dolnośląskich placówek medycznych. - To efekt skutecznej współpracy z Ministerstwo Zdrowia i wspólnego zaangażowania w poprawę jakości leczenia w regionie - informuje Jarosław RABCZENKO. Wiadomo, że 50 milionów zasili konto szpitala w Legnicy.