„Chocianów, miasto na wrzosowiskach”. Jest monografia miasta
CHOCIANÓW. Chocianów, miasto na wrzosowiskach to ilustrowana monografia miejscowości spisana przez mieszkańców gminy Zbigniewa Machonia i Henryka Rusewicza, wydana przez Urząd Miasta i Gminy Chocianów dzięki burmistrzowi Tomaszowi Kulczyńskiemu, którego pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Podczas dzisiejszej konferencji Krystian Wan, rzecznik prasowy tutejszego magistratu przekonywał, że ta lektura, to nie jest ostatnie słowo.
Książka ta, to nie tylko bogata kronika wydarzeń, ale także prawdziwe świadectwo historii, mozaika ludzkich ambicji, marzeń, triumfów, ale także porażek i niepowodzeń, które wpływały na obecny wygląd naszej gminy. Jak podkreślił burmistrz Tomasz Kulczyński, Chocianów, z jego malowniczymi krajobrazami, kulturą i niezłomnym duchem społeczności zasługuje na to, by jego historia była opowiedziana i przekazana kolejnym pokoleniom.

- Ta książka to hołd dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do rozwoju naszej gminy - od rolników, rzemieślników, przedsiębiorców, po wybitnych artystów i lokalnych działaczy. Zachęcam do tej historycznej podróży w naszą przeszłość. Niech stanowi ona inspirację dla przyszłych pokoleń, by dalej budować i rozwijać to urokliwe miejsce, jakim jest Chocianów. Niech ta książka będzie mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, a także źródłem dumy i poczucia przynależności do tej wyjątkowej społeczności - podkreślił włodarz gminy, burmistrz Tomasz Kulczyński.
Nie jest tajemnicą, iż w ostatnich latach daje się zaobserwować wzmożony wzrost zainteresowania lokalnych społeczności swoim rodowodem. Jak zauważają autorzy, wzrost świadomości obywatelskiej wzrósł zwłaszcza od czasów transformacji ustrojowej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Autorzy starali się, w miarę przejrzyście ukazać procesy zmian społeczno-gospodarczych i politycznych zachodzących na przestrzeni lat, których świadkami i uczestnikami byli również Wasi dziadkowie, rodzice, a zapewne także i niektórzy z Was.
- W niniejszej publikacji pragniemy ukazać w możliwie obiektywnym świetle dzieje Chocianowa, który stanowi jedynie niewielką cząstkę Śląska i jego burzliwych losów. Wychodzimy z założenia, że historię swojego kraju poznać można jedynie przez poznanie drobnych epizodów z życia miast, okręgów i regionów, które tę "wielką historię" tworzyły i tworzą nadal. Znajdziecie tu Państwo miejsca oraz ludzi, którzy pozostawili po sobie wyraźne i znaczące ślady, a ich działalność oraz osiągnięcia trwale zapisały się na kartach historii Chocianowa - podsumowują autorzy publikacji. - Uważamy, iż dla mieszkańców zarówno Chocianowa, Śląska jak i całego kraju potrzebna jest tradycja jako czynnik integracji społecznej, który pozwoli przekroczyć w pamięci społecznej barierę 1945 roku możliwie jak najdalej wstecz - dodają, zachęcając do przeczytania ich książki.
- Z Panem Henrykiem Rusewiczem znam się osobiście od kilkunastu lat i często rozmawialiśmy, że w Chocianowie brakuje takiej literackiej pozycji, która podsumowałaby charakter lokalnej społeczności kształtowany przez przedwojenne i powojenne dekady. Dziś taka książka już zafunkcjonowała, a zainteresowanie z jakim spotkało się nasze pierwsze wydanie przerosło nasze oczekiwania, dlatego już teraz wiemy, że musimy dodrukować kolejne egzemplarze - z dumą podsumowuje Krystian Wan, rzecznik prasowy chocianowskiego magistratu. - Mam nadzieję, że ta pozycja nie będzie jednak naszym ostatnim słowem, mamy już plany na kolejne tytuły - dodaje zachęcająco Krystian Wan.