Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski

LUBIN. Obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego rozpoczną się 30 maja (piątek) o godz. 19:00 wyjątkowym koncertem „Symfonia Tysiąclecia” w wykonaniu Narodowej Orkiestry Dętej z udziałem chóru i solistów w Centrum Kultury „Muza”. W programie koncertu znajdą się utwory od „Bogurodzicy” po współczesne hymny pokoleń, muzykę filmową i dzieła rozpalające serca publiczności. Bilety w cenie 50 zł.

Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski

Najważniejsze atrakcje i wydarzenia
• Gra terenowa „Królestwo Chrobrego” – 31 maja w godz. 13:30–19:00. Uczestnicy będą mogli wcielić się w postaci z epoki pierwszego króla Polski, rozwiązując zadania logiczne i zręcznościowe na terenie osady. Zapisy do gry w dniu wydarzenia w punkcie promocyjnym muzeum.
• Pokazy i zajęcia „ERA ŻELAZA” – widowiskowe pokazy historyczno-edukacyjne prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Kowalstwa z Gdyni. W programie m.in. budowa pieca dymarkowego, wytop żelaza, ręczne kucie metodami od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne, warsztat małego kowala dla dzieci oraz prezentacja wyrobów kowalskich. Pokazy odbędą się w weekend otwierający obchody (31 maja i 1 czerwca), a w dniach 2–3 czerwca będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla placówek oświatowych (klasy 6 i 7 oraz szkoły średnie).
• Bieg po Koronę – 1 czerwca w godz. 9:00–15:00. Sportowa rywalizacja dla dzieci, młodzieży i dorosłych, której celem jest symboliczne zdobycie korony Chrobrego.
• Inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego – widowisko historyczne, które odbędzie się 7 i 8 czerwca o godz. 14:00–14:30. Uczestnicy będą mogli przenieść się w czasy średniowiecza i stać się świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
• Warsztaty rodzinne i rzemieślnicze – przez cały czas trwania obchodów będą odbywać się liczne warsztaty, m.in. tkactwo, garncarstwo, kaletnictwo, mincerstwo, tworzenie motanek, szachy wikingów (Hnefatafl), zapiekane paciorki i wiele innych.
• Pokazy kuchni wczesnośredniowiecznej, tratowania żarnami, walk wojów, akrobacji konnych – edukacyjne prezentacje i rekonstrukcje codziennego życia oraz sztuki wojennej dawnych Słowian.
• Koncerty zespołów muzyki dawnej i folkowej – m.in. Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”, Joanna Lacher i Drasta, Daj Ognia, Percival.
• Strefy gier i zabaw, konkursy, zabawy plebejskie, degustacje lokalnych przysmaków i napitków – codziennie otwarte strefy aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Oferta edukacyjna dla szkół i przedszkoli

W dniach 2–6 czerwca w godzinach przedpołudniowych prowadzone będą specjalne zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych i przedszkolnych. W programie m.in. pokazy „Era Żelaza”, warsztaty tematyczne oraz gry edukacyjne związane z postacią Bolesława Chrobrego. Udział bezpłatny, obowiązują zapisy.
Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego to dziewięć dni pełnych historii, edukacji, zabawy i muzyki. To wyjątkowa okazja, by przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych wieków – zapraszamy do wspólnego świętowania w Parku Leśnym w Lubinie!

Wydarzenia FB:
Obchody https://fb.me/e/HeWHhbz6R
Gra terenowa https://fb.me/e/4uwBZKGrP
Bieg po Koronę https://fb.me/e/5Ac3BXN7s

Termin: 30 maja – 8 czerwca 2025
Miejsce: Park Leśny w Lubinie (polana przy wejściu od ul. Gajowej) oraz Centrum Kultury „Muza”
Organizator: Muzeum Historyczne w Lubinie

Powiązane wpisy