Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski
LUBIN. Obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego rozpoczną się 30 maja (piątek) o godz. 19:00 wyjątkowym koncertem „Symfonia Tysiąclecia” w wykonaniu Narodowej Orkiestry Dętej z udziałem chóru i solistów w Centrum Kultury „Muza”. W programie koncertu znajdą się utwory od „Bogurodzicy” po współczesne hymny pokoleń, muzykę filmową i dzieła rozpalające serca publiczności. Bilety w cenie 50 zł.

Najważniejsze atrakcje i wydarzenia
• Gra terenowa „Królestwo Chrobrego” – 31 maja w godz. 13:30–19:00. Uczestnicy będą mogli wcielić się w postaci z epoki pierwszego króla Polski, rozwiązując zadania logiczne i zręcznościowe na terenie osady. Zapisy do gry w dniu wydarzenia w punkcie promocyjnym muzeum.
• Pokazy i zajęcia „ERA ŻELAZA” – widowiskowe pokazy historyczno-edukacyjne prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Kowalstwa z Gdyni. W programie m.in. budowa pieca dymarkowego, wytop żelaza, ręczne kucie metodami od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne, warsztat małego kowala dla dzieci oraz prezentacja wyrobów kowalskich. Pokazy odbędą się w weekend otwierający obchody (31 maja i 1 czerwca), a w dniach 2–3 czerwca będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla placówek oświatowych (klasy 6 i 7 oraz szkoły średnie).
• Bieg po Koronę – 1 czerwca w godz. 9:00–15:00. Sportowa rywalizacja dla dzieci, młodzieży i dorosłych, której celem jest symboliczne zdobycie korony Chrobrego.
• Inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego – widowisko historyczne, które odbędzie się 7 i 8 czerwca o godz. 14:00–14:30. Uczestnicy będą mogli przenieść się w czasy średniowiecza i stać się świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
• Warsztaty rodzinne i rzemieślnicze – przez cały czas trwania obchodów będą odbywać się liczne warsztaty, m.in. tkactwo, garncarstwo, kaletnictwo, mincerstwo, tworzenie motanek, szachy wikingów (Hnefatafl), zapiekane paciorki i wiele innych.
• Pokazy kuchni wczesnośredniowiecznej, tratowania żarnami, walk wojów, akrobacji konnych – edukacyjne prezentacje i rekonstrukcje codziennego życia oraz sztuki wojennej dawnych Słowian.
• Koncerty zespołów muzyki dawnej i folkowej – m.in. Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”, Joanna Lacher i Drasta, Daj Ognia, Percival.
• Strefy gier i zabaw, konkursy, zabawy plebejskie, degustacje lokalnych przysmaków i napitków – codziennie otwarte strefy aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Oferta edukacyjna dla szkół i przedszkoli
W dniach 2–6 czerwca w godzinach przedpołudniowych prowadzone będą specjalne zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych i przedszkolnych. W programie m.in. pokazy „Era Żelaza”, warsztaty tematyczne oraz gry edukacyjne związane z postacią Bolesława Chrobrego. Udział bezpłatny, obowiązują zapisy.
Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego to dziewięć dni pełnych historii, edukacji, zabawy i muzyki. To wyjątkowa okazja, by przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych wieków – zapraszamy do wspólnego świętowania w Parku Leśnym w Lubinie!
Wydarzenia FB:
Obchody https://fb.me/e/HeWHhbz6R
Gra terenowa https://fb.me/e/4uwBZKGrP
Bieg po Koronę https://fb.me/e/5Ac3BXN7s
Termin: 30 maja – 8 czerwca 2025
Miejsce: Park Leśny w Lubinie (polana przy wejściu od ul. Gajowej) oraz Centrum Kultury „Muza”
Organizator: Muzeum Historyczne w Lubinie