Organowy Dzień Matki
LUBIN. Narodowa Orkiestra Dęta w dniach 3 czerwca oraz 13 czerwca, o godzinie 18:45 organizuje koncerty organowe w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie.

„Organowy Dzień Matki”
Magiczne połączenie fletu, klarnetu i organów
3 czerwca 2025
W niezwykłej atmosferze organowej świątyni, 3 czerwca odbędzie się wyjątkowy koncert „Organowy Dzień Matki”, który połączy w harmonijnym dialogu trzy szlachetne instrumenty: flet, klarnet i organy. Na scenie wystąpią wybitni artyści – Ildiko Juhasz (flet), Roman Widaszek (klarnet) oraz Julian Gembalski (organy).
To niezwykłe wydarzenie muzyczne to nie tylko uczta dla melomanów, ale również pełne wdzięczności i ciepła spotkanie z muzyką, dedykowane wszystkim matkom – wypełnione emocją, subtelnością i duchową głębią.
Program koncertu:
George Frideric Händel – Przybycie Królowej Saby z oratorium Salomon HWV 67
George Frideric Händel – Sonata C-dur HWV 365
Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert klarnetowy A-dur, cz. II Adagio KV 622
Jean François Dandrieu – Magnificat G-dur
Wolfgang Amadeusz Mozart – Andante C-dur KV 315
Ennio Morricone – Gabriel’s Oboe
Improwizacja Juliana Gembalskiego – na temat pieśni Matko Najświętsza, do serca Twego
Gabriel Fauré – Sicilienne z suity Pelléas i Mélisande op. 80
Franz Danzi – Sinfonia Concertante op. 41, cz. II Larghetto
Franz Schubert – Ave Maria
Wykonawcy:
Julian Gembalski – wybitny organista, improwizator, kompozytor i profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. Absolwent katowickiej uczelni oraz stypendysta zagranicznych mistrzów (Peeters, Isoir, Chapuis). Autor ponad 50 płyt CD i setek nagrań radiowych. Laureat wielu prestiżowych nagród, badacz i konserwator dziedzictwa organowego. Założyciel Muzeum Organów Śląskich, wieloletni rektor AM w Katowicach, odznaczony m.in. przez Papieża Jana Pawła II medalem Pro Ecclesia et Pontifice.
Roman Widaszek – znakomity klarnecista, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, solista i kameralista, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Występował z najważniejszymi orkiestrami w Polsce, nagrał ponad 20 albumów, wielokrotnie nominowanych do nagrody Fryderyk. Pasjonat rzadkiego instrumentu – basethornu. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.
Ildiko Juhasz – urodzona w Budapeszcie flecistka, solistka i liderka sekcji fletów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Absolwentka uczelni muzycznej w Grazu (Austria), laureatka wielu międzynarodowych konkursów, współpracująca z renomowanymi orkiestrami w Polsce i Europie. Jej gra łączy wirtuozerię z wyjątkową muzykalnością.
Koncert „Organowy Dzień Matki” to niepowtarzalna okazja, by w otoczeniu muzyki Händla, Mozarta, Fauré i Schuberta poczuć wdzięczność i miłość – emocje, które niezmiennie towarzyszą matczynemu sercu.
13 czerwca, godzina 18:45, "Z głębi barokowej duszy"
Z głębi barokowej duszy
Koncert organowy Hanny Dys
Zapraszamy na niezwykły wieczór z muzyką dawną – koncert organowy Narodowej Orkiestry Dętej, zatytułowany „Z głębi barokowej duszy”, podczas którego na organach zagra Hanna Dys. Artystka zabierze słuchaczy w podróż przez pełne ekspresji i duchowości dzieła największych kompozytorów epoki baroku.
W programie znajdą się utwory mistrzów północnoniemieckiej szkoły organowej, takich jak Franz Tunder, Dietrich Buxtehude, Johann Adam Reinken, Matthias Weckmann, Johann Jakob Froberger, Georg Muffat, oraz oczywiście niezrównanego Johanna Sebastiana Bacha. Koncert zamknie monumentalne Preludium i fuga G-dur BWV 541 – jedna z najwspanialszych kompozycji organowych Bacha.
Program koncertu:
Johann Sebastian Bach – Komm, Gott Schöpfer, heiliger Geist BWV 667
Franz Tunder – Canzona
Dietrich Buxtehude – Prelude in g BuxWV 149
Dietrich Buxtehude – Komm heiliger Geist BuxWV 199
Johann Adam Reinken – Fuga in g
Matthias Weckmann – Fantasia ex D
Johann Jakob Froberger – Toccata FbWV 102
Georg Muffat – Toccata duodecima et ultima
Johann Sebastian Bach – Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga G-dur BWV 541
Hanna Dys – wybitna organistka, pedagog i animatorka życia muzycznego. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrektor Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu oraz inicjatorka wielu projektów kulturalnych. Absolwentka akademii muzycznych w Gdańsku i Hamburgu, stypendystka prestiżowych programów artystycznych, laureatka konkursu „Muzyczne Orły 2020”, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2025) oraz wyróżniona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Artystka występuje na renomowanych festiwalach w kraju i za granicą, z pasją promując polską muzykę organową. Jej dorobek fonograficzny obejmuje nagrania solowe i kameralne, w tym dzieła Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego czy Daniela Magnusa Gronaua. Pedagog, mentor i jurorka, z oddaniem dzieli się swoją wiedzą z młodymi muzykami.
„Z głębi barokowej duszy” to propozycja nie tylko dla koneserów muzyki dawnej, ale i dla tych, którzy pragną na nowo odkryć siłę duchowej ekspresji baroku.