Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Grupa KGHM Polska Miedź S.A. podsumowuje pierwszy kwartał 2025

LUBIN. W pierwszym kwartale 2025 roku produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM wyniosła 169 tys. ton i była zgodna z założeniami budżetowymi. W tym samym okresie, przychody Grupy wzrosły o ponad 600 mln PLN i osiągnęły poziom 8,9 mld PLN. Miedziowa Spółka odnotowała również istotny wzrost EBITDA na poziomie jednostkowym, jak i skonsolidowanym. Kwartalny zysk netto Grupy wyniósł 330 mln PLN.

– Produkcja w pierwszym kwartale 2025 była zgodna z naszymi założeniami budżetowymi, które uwzględniały m.in. postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów, a dobre wyniki sprzedażowe przełożyły się na znaczący wzrost przychodów oraz EBITDA – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Polityka handlowa KGHM prowadzona jest zgodnie z zasadami szerokiej dywersyfikacji, zarówno w wymiarze produktowym, geograficznym, jak i portfelowym. Dzięki takiemu podejściu możemy w sposób efektywny zarządzać strukturą sprzedaży – dodał.

Podpisano umowę na realizację zadania „Modernizacja budynków Szkoły Podstawowej w Rudnej”

RUDNA. Wójt Gminy Rudna Zbigniew Grabowski podpisał umowę z Konsorcjum firm Nortman-Gorczyca-Wawrzyniak na modernizację budynków Szkoły Podstawowej w Rudnej.

Złotoryjanie zamieszkają w Starym Browarze. TBS ma gotowy projekt

ZŁOTORYJA. Dopiero co ruszyła budowa mieszkań czynszowych przy ul. Basztowej 4, a złotoryjski ratusz już myśli o realizacji kolejnej tego typu inwestycji. Chce ją realizować w dawnej drukarni (a wcześniej browarze) przy ul. Adama Mickiewicza 4, gdzie w perspektywie kilku najbliższych lat ma powstać prawie pół setki nowoczesnych lokali mieszkalnych dla złotoryjan. Miasto ma już obiecane 5,7 mln zł dofinansowania na to zadanie.

Szybko i ekologicznie przez Polkowice – rowery miejskie na start

POLKOWICE. Od czwartku (15.05) polkowiczanie będą mogli korzystać z systemu Polkowickiego Roweru Miejskiego „Szprychy”. Do dyspozycji zwolenników ekologicznego i zdrowego transportu będzie 50 rowerów, w tym 10 z fotelikami dla najmłodszych. Liczba rowerowych stacji to 22 zamiast 26. Kolejna zmiana to 10 minut darmowych. – To nie tylko ekologiczna i wygodna forma transportu, ale także symbol przyjaznego mieszkańcom miasta – mówi Wiesław WABIK, burmistrz Polkowic. – Zachęcam do codziennego korzystania z roweru miejskiego, zarówno w drodze do pracy, szkoły jak i w celach rekreacyjnych – podkreśla.

ARiMR wspiera polską wieś i rolników

DOLNY ŚLĄSK. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020) zbliża się do zakończenia. Dzięki wsparciu finansowemu wielu mieszkańców wsi i rolników mogło zrealizować ważne inwestycje i rozwinąć swoje gospodarstwa oraz działalność. Dla tych beneficjentów którzy nie rozliczyli jeszcze finansowania nadchodzi czas na ostatni etap – rozliczenie projektów i złożenie wniosków o płatność. Wystarczy dobrze zaplanować ostatnie działania i zadbać o terminy. Wszystko po to, by pozytywnie zakończyć udział w jednym z największych programów wspierających rozwój obszarów wiejskich.

Zmiany w przepisach o dostępności dla firm - ważna prelekcja

LEGNICA. 16 maja w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa odbędzie się ważna dla przedstawicieli instytucji, przedsiębiorstw, samorządów itp. prelekcja, dotycząca wchodzącej w czerwcu 2025 roku Ustawy o zapewnieniu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Prowadzone m.in. przez eksperta z USA wykłady o nowych przepisach dotyczących dostępności będą bezpłatne. Zapisy trwają do 15 maja.

Powstanie Centrum Integracji Społecznej w Krotoszycach

KROTOSZYCE. Gmina Krotoszyce przymierza się do budowy Centrum Integracji Społecznej, które powstanie przy Szkole Podstawowej w Krotoszycach. I zbiera pieniądze na tę potrzebną inwestycję. Niewielka część pochodzić będzie z budżetu gminy

Fontanny grają a ławki się rozpadają... Czas naprawić alarmują czytelnicy! (FOTO)

LEGNICA. Nasi Czytelnicy alarmują, że zaczął się sezon na legnickie, grające pełne kolorów fontanny, a ławki wokół nich są... Na pewno nie są wizytówką Legnicy.

Rusza miejska inwestycja za 5 i pół miliona. Skorzystają dzieci

ZŁOTORYJA. Jest zielone światło dla docieplenia Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola Miejskiego nr 1 w Złotoryi. Burmistrz Paweł Kulig i skarbniczka Agnieszka Pogońska podpisali dziś umowę z wykonawcą. Prace powinny ruszyć w ciągu kilku najbliższych dni. Ratusz chce iść jednak za ciosem i stara się o środki na roboty modernizacyjne w kolejnych placówkach oświatowych.

Z szacunkiem do pracy i tradycji – KGHM świętuje Dzień Hutnika

LUBIN/GŁOGÓW. Główne obchody tegorocznego Dnia Hutnika rozpoczęły się przed siedzibą KGHM w Lubinie od występu orkiestry hutniczej z Głogowa wraz z grupą mażoretek. Po tradycyjnym powitaniu Zarządu firmy i dyrektorów hut świętowanie przeniosło się do Głogowa, gdzie na uroczystej Akademii uhonorowano ponad 70 pracowników Spółki. Uroczystości zakończą tradycyjne imprezy: karczma oraz comber.

Obchody Dnia Hutnika to okazja do uczczenia tych, którzy przez lata tworzą dziedzictwo metalurgiczne Zagłębia Miedziowego. Dlatego wydarzenie to nie mogłoby odbyć się bez uhonorowania hutników, którzy otrzymali odznaczenia państwowe - Złote Medale za Długoletnią Służbę oraz odznaki „Zasłużony dla KGHM”. Wyróżnieni zostali również jubilaci – z najdłuższym stażem w miedziowej spółce, którzy otrzymali statuetkę Św. Floriana i list gratulacyjny. Msza Święta w intencji Hutników i ich rodzin zostanie odprawiona w niedzielę 11 maja o godzinie 12.30 w Kolegiacie w Głogowie. Obchody Dnia Hutnika od 2024 roku są wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Złotoryja promuje się nad Odrą blisko morza

ZŁOTORYJA. Złotoryja jedzie po raz szósty do Szczecina, by podczas Międzynarodowych Targów Turystyki promować płukanie złota i zabytki najstarszego miasta w Polsce. Będziemy się tam wystawiać już w najbliższy weekend (10-11 maja) podczas Pikniku nad Odrą.

Dolny Śląsk i Dolna Saksonia rozpoczynają nową erę współpracy

DOLNY ŚLĄSK. Dolny Śląsk i Dolna Saksonia podpisały nowe porozumienie, które otwiera drzwi do przyszłych projektów wspierających innowacje i zrównoważony rozwój. Spotkanie, które odbyło się w Wrocławiu, pokazuje, jak daleko zaszła współpraca między tymi dwoma regionami – od pojednania po intensywną współpracę w kluczowych obszarach gospodarki, edukacji, kultury i ochrony środowiska. Wspólne oświadczenie podpisali marszałek Paweł Gancarz i premier Dolnej Saksonii Stephan Weil.

Postawiono pierwszą podporę fabryki Mercedes-Benz Vans w Jaworze

JAWOR. W Jaworze na Dolnym Śląsku rozpoczęła się kolejna faza budowy fabryki lekkich samochodów dostawczych Mercedes-Benz Vans, która powstanie na bazie istniejącego zakładu produkującego układy napędowe.

Baza Akademii Piłkarskiej Miedzi w budowie. Powstaje cacko (FOTO)

LEGNICA. Prace przy budowie bazy treningowej Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica wchodzą w decydującą fazę. W ramach projektu #ŚwierkowaOdnowa, realizowanego przez firmę Bud-ZIEM Sp. z o.o. z Pszenna, powstają m.in. 3 boiska ( w tym jedno pod dachem), budynek szatniowo-sanitarny i niezbędna infrastruktura techniczna. Zakończenie prac przewidziano we wrześniu 2025 roku.

- Prace idą zgodnie z harmonogramem, nie napotykamy na żadne trudności i muszę przyznać obiektywnie, że dobrze nam się współpracuję z obecnymi władzami Legnicy - mówi Piotr OCHOCKI, prezes zarządu Bud-ziem spółka z o.o.. - Miastu na tej inwestycji bardzo zależy, Miedzi także więc całe nasze wysiłki skoncentrowaliśmy na tej inwestycji. Muszę przyznać, że od strony sportowej będzie to bardzo fajna wizytówka sportowej i inwestycyjnej Legnicy. Wielkim plusem inwestycyjnej Legnicy jest wykonanie dróg wokół obiektu w ramach przedsięwzięcia Zbiorcza Droga, parkingów itp. I dynamicznie się wciąż coś zmienia. Ostatnio było sporo nasadzeń drzew od ulicy Okrężnej i to da naturalny cień przy obiekcie.

Biznes bez tajemnic – spotkanie dla przedsiębiorców w Złotoryi już 14 maja

POWIAT ZŁOTORYJSKI.  Już 14 maja Złotoryjski Ośrodek Kultury zamieni się w lokalne centrum wiedzy, inspiracji i realnych możliwości rozwoju dla przedsiębiorców. Wszystko za sprawą bezpłatnego wydarzenia z cyklu „Strefa dla Biznesu”, które organizują Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Starosta Powiatowy Złotoryi - Rafał Miara.

Spotkanie potrwa od godziny 10:00 do 12:00 i skierowane jest przede wszystkim do mikro, małych i średnich firm działających lub planujących inwestycje w regionie.

Trwa rozbudowa żłobka miejskiego „Słoneczko"

CHOJNÓW. Trwają prace związane z rozbudową Żłobka Miejskiego „Słoneczko” w Chojnowie. Inwestycja umożliwi przyjęcie dodatkowych 24 dzieci i znacząco poprawi warunki opieki nad najmłodszymi mieszkańcami miasta. Wykonawcą prac jest firma CT INWEST Sp. z o.o.

Będzie seminarium o bezpieczeństwie pracy w KGHM

LUBIN. KGHM Polska Miedź S.A oraz Związek Pracodawców Polska Miedź organizują  seminarium „Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo pracowników w przemyśle surowcowym. Bądź odpowiedzialny za innych”, które odbędzie się w dniu 14 maja 2025 roku w godz. 10:00 – 14:00 w siedzibie KGHM Polska Miedź S.A w sali im. Jana Wyżykowskiego przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 48 w Lubinie. Dla podkreślenia znaczenia tematu spotkanie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Tło i kontekst spotkania stanowić będzie Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Dodatkowo wydarzenie mające na celu promocję zdrowia i bezpieczeństwa w sektorze surowcowym odbędzie się w ramach Tygodnia Bezpiecznej Pracy KGHM.

W Rzeczycy powstała nowoczesna hala sportowa

GRĘBOCICE. Wysiłkiem finansowym gminy, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz spółki KGHM, przy istniejącej tam Szkole Podstawowej im.K.Makuszyńskiego  w Rzeczycy powstała nowoczesna i funkcjonalna sala gimnastyczna. Inwestycja pochłonęła ponad 6,7 mln zł.  Nowoczesny obiekt o łącznej powierzchni użytkowej 833,79 m² to nie tylko miejsce dla uczniów na zajęcia wychowania fizycznego, ale także przestrzeń do organizacji lokalnych wydarzeń sportowych i rekreacyjnych. - To jedna z najpiękniejszych sal sportowych w kraju, na jakiej byłem i którą miałem okazję otwierać. Kiedy lata tamu byłem wicemarszałkiem województwa, wspólnie przekazywaliśmy gminie Grębocice środki na rozwój bazy sportowej, na rozwój infrastruktury oświatowej. Ta młodzież, która dzisiaj siedzi za nami, w trzecim, czwartym rzędzie, dzięki takim obiektom będzie mogła się swobodnie rozwijać, współzawodniczyć i rywalizować. Jako ministerstwo aktywizujemy naszą młodzież, uruchamiamy programy, takiej jak choćby „Aktywna szkoła” zachęcając do ruchu i wysiłku fizycznego. Gratuluję władzom gminy za odwagę, cierpliwość i efekt finalny w postaci tego pięknego obiektu – mówił wiceminister sportu i turystyki, Piotr Borys.

Miasto przebuduje drogi, które od lat wskazują mieszkańcy

ZŁOTORYJA. Ruszyło się coś w sprawie ulic Bohaterów Monte Cassino, Marii Konopnickiej i Pomorskiej. Magistrat zleci w najbliższych tygodniach przygotowanie projektów na ich przebudowę. To dopiero pierwszy krok do poprawy stanu technicznego tych dróg, ale jeśli wszystko dobrze pójdzie, jedna z nich może zyskać nowe oblicze już w przyszłym roku.

T. Myrda konsekwentnie walczy o likwidację wykluczenia kolejowego Przemkowa

CHOCIANÓW/PRZEMKÓW. Tymoteusz MYRDA, radny Sejmiku Dolnośląskiego i ojciec chrzestny likwidacji wykluczeń kolejowych na Dolnym Śląsku przekazał dzisiaj doskonałe informacje związane z powrotem komunikacji pasażerskiej do Przemkowa. - Często pytają mnie Państwo o powrót kolei do Przemkowa. Mam dobre wieści: aż  11  firm chce rewitalizować linię nr 303 na odcinku Chocianów – Przemków Odlewnia. Ten odcinek jest niezbędny do stworzenia połączeń w stronę Głogowa oraz Chojnowa – i dalej - mówi Tymoteusz MYRDA.

Autostrada rowerowa na Pogórzu Kaczawskim. Cudo (FOTO)

PIELGRZYMKA. Trwają intensywne prace przy budowie odcinka Cyklostrady Dolnośląskiej przebiegającego przez teren Gminy Pielgrzymka i Gminy Złotoryja. Inwestycja ta, realizowana z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027, ma na celu rozwój infrastruktury rowerowej oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec drugiego kwartału bieżącego roku. Władze liczą, iż wzrost liczby odwiedzających przełoży się na zwiększenie zapotrzebowania na usługi gastronomiczne, noclegowe i rekreacyjne.