Dzięki Fundacji KGHM mają gabinet stomatologiczny klasy premium
ZŁOTORYJA. Ten unit to Mercedes wśród sprzętu stomatologicznego – podkreśla lekarz Wojciech Korczyński. – Mamy jeden z najnowocześniejszych gabinetów dentystycznych w rejonie – dodaje burmistrz Paweł Kulig. W dodatku jedyny mieszczący się w szkole, jeśli chodzi o nasz powiat. Właśnie został oddany do użytku w złotoryjskiej Jedynce. Powstał dzięki darowiźnie z Fundacji KGHM, którą pozyskała Przychodnia Rejonowa w Złotoryi.
Gabinet dentystyczny funkcjonuje w Szkole Podstawowej nr 1 w Złotoryi od lat. Prowadzi go miejska przychodnia z ul. Kwiskiej, która ma podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług stomatologicznych. Dzięki temu dzieci, młodzież i osoby dorosłe mogą bezpłatnie korzystać z profilaktyki jamy ustnej i leczenia dentystycznego.
Sprzęt, który pracował w gabinecie do tej pory, był już jednak mocno wyeksploatowany. – Poprzedni fotel dla pacjentów miał 11 lat i co chwilę się psuł. Zbliżał się kres jego możliwości technicznych – mówi Wojciech Korczyński, lekarz stomatolog, który od 3 lat leczy zęby w SP1.
W ratuszu i miejskiej lecznicy doszli do wniosku, że po remoncie kapitalnym szkoły nie ma co z powrotem targać do gabinetu starych gratów. Zdecydowano się w niego zainwestować, żeby zwiększyć dostępność usług stomatologicznych wysokiej jakości oraz poprawić wczesne wykrywanie i leczenie chorób jamy ustnej, a tym samym ograniczyć liczbę powikłań zdrowotnych.
Przychodnia przygotowała projekt pn. „Uśmiech pełen zdrowia”. Z wnioskiem o wsparcie finansowe dla jego realizacji wystąpiła do Fundacji KGHM Polska Miedź. Z powodzeniem – miedziowy potentat przekazał złotoryjskiej lecznicy darowiznę w kwocie 120 tys. zł na zakup unitu stomatologicznego – nowoczesnego i wygodnego fotela dla pacjentów wraz z autoklawem do sterylizacji narzędzi. To serce każdego gabinetu dentystycznego.
Resztę wyposażenia, czyli przede wszystkim meble, przychodnia zakupiła z własnych środków. Całość kosztowała grubo ponad 200 tys. zł. Efekt robi jednak duże wrażenie – w nowym gabinecie jest jasno, estetycznie i nowocześnie.
– Zmiana jest diametralna, jak widać. Gabinet wypiękniał, cały sprzęt jest nowy. To, co było wcześniej i to, co jest teraz, to niebo a ziemia. Z pewnością polepszy się komfort pracy i standardy leczenia – cieszy się Korczyński. – Dzięki zakupowi nowego unitu mamy do dyspozycji narzędzia, których wcześniej bardzo brakowało, jak choćby kamerę poglądową do jamy ustnej pracującą w kolorze, przy pomocy której można zadziałać na wyobraźnię dzieci i pokazać im, w jakim stanie są ich zęby. Monitor z kolei umożliwi projekcję bajek dla najmłodszych pacjentów, co zmniejszy stres podczas wizyty.
Jak podkreśla kierownictwo przychodni, nowy unit będzie wygodniejszy dla pacjentów, m.in. dzięki niższemu poziomowi hałasu. Dzięki nowoczesnej technologii zapewni też nowe możliwości diagnostyki i leczenia oraz wysoki standard higieniczny. Zabiegi mają być przeprowadzane sprawniej i szybciej.
– Cieszę się, że Przychodnia Rejonowa wyposażyła gabinet, który został wyremontowany w ramach termomodernizacji najstarszej szkoły w mieście. Dziękuję bardzo Fundacji KGHM u za przekazanie darowizny, która w tym pomogła. Mamy jeden z najnowocześniejszych gabinet stomatologiczny w rejonie, który może być naszą wizytówką, a do tego dobrego stomatologa, który zadba o zęby dzieci z naszego miasta. Od przyszłego roku nastawiamy się na prowadzenie programów profilaktycznych wśród najmłodszych, by maksymalnie wykorzystać ten sprzęt. Chcemy uświadamiać mieszkańcom, jak ważne jest dbanie o jamę ustną – zapowiada burmistrz Paweł Kulig.
A ze świadomością zdrowotną u pacjentów, jak zauważa Jadwiga Rozmus, asystentka stomatologiczna z 36-letnim doświadczeniem, nie jest najlepiej. – Niby mamy XXI w., ale to, co obserwujemy w jamach ustnych u dzieci, gdy przychodzą do naszego gabinetu, to jakby czas się zatrzymał kilkadziesiąt lat temu. Jest coraz gorzej, jeśli chodzi o stan uzębienia. Wielu rodziców nie wie na przykład, że u dzieci powinno się lakować pierwsze zęby stałe, żeby ochronić je przed próchnicą – mówi pani Jadwiga, która zajmuje się rejestracją do odnowionego gabinetu.
Stomatolog w Jedynce przyjmuje 3 razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i piątki od godz. 8 do 14. By skorzystać z jego usług, trzeba się zarejestrować telefonicznie: 796 902 723. Poza podstawowym leczeniem, dzieciom i młodzieży w ramach umowy z NFZ przysługują dodatkowo: wizyta adaptacyjna – do ukończenia 6. roku życia, lakierowanie zębów – nie częściej niż raz na kwartał, lakowanie bruzd – zębów szóstych (do 8. roku życia) oraz siódemek (do 14. roku życia) oraz usunięcie złogów nazębnych raz w roku.

Dodaj komentarz