Kup sobie dworzec kolejowy w cudownej okolicy. Tanio
WLEŃ. Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 152 tys złotych. 21 lat temu była do kupienie za... 40 tysięcy zł. Ostatni pociąg zatrzymał się na tej stacji w 2016 roku. Obiekt leży na terenie gminy Wleń, ale władz gminy nie interesuje przejęcie dworca od PKP. Sprawa ew. transakcji bulwersuje w kontekście planów władz Województwa Dolnośląskiego dotyczących rewitalizacji linii kolejowej Lwówek Śląski-Jelenia Góra.

Decyzja Urzędu Marszałkowskiego na rewitalizację linii kolejowej nr 283 przeznaczono ponad 3 miliony złotych z budżecie na 2025 rok.
Przejęcie zarządzania linią przez samorząd w 2022 roku było krokiem milowym, umożliwiającym podjęcie skoordynowanych działań naprawczych. Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze, w tym inwentaryzacja linii oraz proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń....Czy w przyszłości podróżni wysiadać będą na prywatnej stacji kolejowej ?
Wróćmy do sprzedaży obiektu przez PKP.
Jak czytamy w ogłoszeniu "Na nieruchomość składa się prawo użytkowania wieczystego gruntu oznaczonego geodezyjnie jako działka nr 331/1, AM-3 o pow. 0,0247 ha, obręb Pilchowice wraz z prawem własności posadowionej na niej zabudowy - nieczynny dworzec kolejowy Pilchowice Zapora (..)".
Zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nabywca stacyjki zobowiązany będzie do:
naprawy konstrukcji więźby dachowej wraz z poszyciem,
przeprowadzenia remontu elewacji, obejmującego renowację i odtworzeniem zniszczonych oryginalnych materiałów wykończeniowych wraz z przywróceniem oryginalnej kolorystyki
przeprowadzenia renowacji instalacji stolarki drzwiowej i okiennej, wzorując się na zachowanych elementach oraz dostępnych przekazach ikonograficznych
przeprowadzenia renowacji wszystkich oryginalnych elementów wyposażenia dworca, takich jak przepierzenia, wbudowane ławki, boazeria, posadzki, itp.
Oczywiście wszystko w ściśle określonych terminach. Przed przystąpieniem do prowadzenia robót budowlanych oraz prac konserwatorskich i restauracyjnych nowy właściciel będzie musiał uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, po uprzednim uzgodnieniu projektu budowlanego.
Fot.fotopolska.eu