Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Budowa nowych szybów KGHM stała się faktem. Strategiczna decyzja dla polskiej gospodarki

GŁOGÓW.  Przy pomniku św. Floriana przed biurowcem dyrekcji Huty Miedzi Głogów. odbyła się dziś konferencja prasowa, podczas której prezes KGHM Andrzej Szydło, wiceprezes ds. rozwoju Piotr Stryczek oraz wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki ogłosili rozpoczęcie największej inwestycji spółki od dekad – budowy trzech szybów górniczych. To kluczowy krok dla zapewnienia długoterminowej rentowności i ciągłości wydobycia w KGHM.

Budowa nowych szybów KGHM stała się faktem. Strategiczna decyzja dla polskiej gospodarki

– Niedawno zarząd podjął decyzję dotyczącą rozpoczęcia fazy wstępnej budowy trzech nowych szybów. Pozwolą one gonić czas, który upływa, tak, żeby po roku 2035 i dalej, 2040, 2050 zapewnić odpowiedni strumień koncentratów KGHM i utrzymać poziom produkcji, przynajmniej w najbliższych 15 latach na poziomie takim, żeby wykorzystać zdolności produkcyjne tej huty. Nie jest tajemnicą, że KGHM ma jedne z najgłębszych kopalń na świecie. KGHM ma specyficzne pokłady, specyficzne złoże, które rozciąga się na bardzo dużej powierzchni, natomiast jeżeli chodzi o jego miąższość, czyli grubość tego złoża, jest ono stosunkowo cienkie. KGHM należy do jednych z trudniejszych i dosyć drogich producentów, jeżeli chodzi o koncentraty. My nie mamy kopalń odkrywkowych albo złoża, które ma charakter bryły wielopoziomowej, którą jest łatwo eksploatować. Posiadamy złoża, których eksploatacja zaczęła się w kierunku granic eksploatacji, czyli od szybów coraz dalej. W związku z tym, że coraz dalej, coraz głębiej, do tego dołożymy coś, co zostało wprowadzone w roku 2012, czyli podatek od kopalin. Powstało pytanie, czy KGHM stać na inwestycje w górnictwo na obecnym etapie po 64 latach eksploatacji KGHM. I tutaj muszę powiedzieć, że pan minister przyczynił się do tego, że otworzył nam drzwi do tego, żebyśmy mogli rozmawiać na poziomie Ministerstwa Finansów o podatku od kopalin, bo bez tych rozmów, trudno byłoby sobie wyobrazić, żebyśmy mogli naszą strategię długoterminową budować bez rozmowy z interesowiczami i z akcjonariuszami – mówił  prezes KGHM, Andrzej SZYDŁO.

- Do roku 1990 wybudowano około 30 szybów. Potem zaledwie jeden – Głogów Głęboki I. Dopiero teraz, po dziesięcioleciach, ruszamy z kolejnymi trzema - podkreślił Robert KROPIWNICKI dodając , że inwestycja ta ma kluczowe znaczenie nie tylko dla poprawy warunków pracy górników, ale również dla zwiększenia efektywności i opłacalności wydobycia. – To wielka sprawa, bo naprawdę potrzebujemy tych złóż – dostępu do nich w taki sposób, który będzie opłacalny. To jest kluczowe dla funkcjonowania KGHM, ale i dla całego regionu – mówił Kropiwnicki.

Wiceminister wyraził nadzieję, że dzięki tym decyzjom spółka będzie mogła stabilnie funkcjonować przynajmniej do roku 2060. – Gdyby zarząd nie miał odwagi, a załoga nie pracowała nad tym, KGHM byłby dziś na równi pochyłej. A tak – wchodzimy w okres rozwoju – dodał.

 Prezes Andrzej SZYDŁO podzięowął obecnemu na konferencji prasowej ministrowi Robertowi KROPIWNICKIEMU za zaangażowanie w działania na rzecz zniesienia podatku miedziowego , ktory skutecznie hamował strategię rozwoju KGHM.

Na konferencji wiceminister Robert Kropiwnicki zaprezentował już projekt zakładający obniżenie podatku miedziowego.

– Cieszę się, że mogę tu być i gratuluję tych decyzji rozwojowych bardzo mocnych, a po te trzy szyby to jest coś, czego naprawdę zarówno i KGHM, pracownicy KGHM-u, jak i cały region bardzo mocno potrzebuje. To jest naprawdę wielka sprawa, że podejmujemy tę decyzję. Zwrócę uwagę na to, że właściwie do roku 1990 wybudowano chyba 30 szybów, zależy jak liczyć, czy 29, czy 30. Potem wybudowano jeden szyb, właściwie głogów głęboki jeden i teraz dopiero budujemy kolejne trzy szyby. Więc to naprawdę pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia po to, żeby górnicy mieli lepsze warunki pracy, ale również, żeby to wydobycie było tańsze i bardziej efektywne, bo naprawdę potrzebujemy tych złóż, dostępu do nich w taki sposób, który będzie opłacalny. To jest naprawdę kluczowe dla funkcjonowania KGHM-u, ale i dla całego regionu i liczymy na to, że KGHM będzie mógł spokojnie funkcjonować w tej koncepcji do roku 2060 co najmniej, bo to pokazuje tę perspektywę rozwoju właściwie. Gdybyśmy nie podejmowali tych decyzji, gdyby zarząd nie miał odwagi, a cała załoga na tym nie pracowała, KGHM by już był na równi pochyłej. A tak, wchodzimy w okres rozwoju i to jest bardzo dobra decyzja – powiedział wiceminister aktywów państwowych Robert KROPIWNICKI.

Projekt ustawy zakładającej obniżenie podatku miedziowego jest już na stronie Rządowego Centrum Legislacji, a ot oznacza, że w tej sprawie rozpoczęły się już konsultacje zarówno międzyresortowe, jak i społeczne. Rząd liczy, że projekt mógłby trafić do Sejmu już po wakacjach.

Spółka KGHM przed miesiącem ogłosiła plan budowy trzech nowych szybów górniczych w Zagłębiu Miedziowym. Szacowany koszt inwestycji to minimum 9 miliardów złotych. Projekty obejmują lokalizacje w Retkowie, Gaworzycach i GG-2 „Odra”.

KGHM zaplanował budowę nowych szybów górniczych w trzech strategicznych lokalizacjach: GG-2 „Odra”, Retków oraz Gaworzyce. Spółka przystosuje szyby GG-2 i Retków do transportu ludzi i materiałów, natomiast Gaworzyce będzie pełnić funkcję wentylacyjną wydechową. Inżynierowie KGHM zaprojektują każdy z szybów indywidualnie, z pełnym uwzględnieniem lokalnej specyfiki geologicznej i planowanej roli w przyszłym systemie wydobycia. Co więcej, projektanci już teraz analizują uwarunkowania techniczne, aby zoptymalizować wykorzystanie każdego z obiektów.

Za realizację inwestycji odpowiadać będą doświadczone spółki zależne KGHM.

- Wielomiliardowe inwestycje będą realizowane przy aktywnym udziale naszych spółek specjalistycznych – PeBeKa, jak również Energetyka czy Metraco - powiedział Piotr Stryczek, wiceprezes KGHM ds. rozwoju. Podkreślił również planowane rozpoczęcie pierwszych odwiertów badawczych już pod koniec sierpnia 2025 roku.