Tężnie solankowe na Słowiance
JAWOR. Jaworska kryta pływalnia w Jaworze wzbogaciła się o nową zdrowotna atrakcję dla korzystających z basenu, ale i takich, którzy wody się "boją" a zdrowszym chcą być. Zdrowszym bez konieczności jechania 500 kilometrów nad Bałtyk...Mowa o tężniach solankowych, z których można korzystać na Słowiance. Tężnie solankowe to drewniane budowle pokryte i wypełnione gałązkami tarniny, przez które przepływa solanka, unosząca się wokół tężni w powietrzu w postaci aerozolu. W ten sposób w ich otoczeniu powstaje specjalny mikroklimat zbliżony do klimatu nadmorskiego, sprzyjający osobom cierpiącym na częste infekcje górnych dróg oddechowych, alergie, choroby skóry, tarczycy.

Aerozol solankowy jest bogaty w sód, brom, jod, wapń, magnez i potas, pozwala więc na oczyszczenie i dobre nawilżenie organizmu.
Tężnia solankowa to przyjemny sposób na relaks i zdrowie. - Przebywając w tężni przez ok. 30 min wchłaniamy dawkę jodu jakbyśmy przebywali nad morzem przez półtora dnia w czasie, gdy w powietrzu znajduje się zwiększona ilość jodu (np. po wyładowaniach atmosferycznych) - tłumaczy Robert MATKOWSKI, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaworze. - Powietrze wdychane w tężni solankowej działa przeciwobrzękowo i drażniąco. Dzięki temu następuje wzmożenie czynności układu wydzielniczego i zwiększenie ukrwienia błony śluzowej.
Korzystanie z tężni solankowych jest szczególnie wskazane dla rekonwalescentów po ciężkiej chorobie, pracujących w zapyleniu i wysokiej temperaturze (np. górnicy, hutnicy), dla palaczy papierosów, dla pracujących głosem np. nauczycieli i śpiewaków.
Na co pomagają tężnie solankowe:
· wzrost odporności,
· przewlekłe przeziębienia i stany zapalne górnych dróg oddechowych,
· uczulenia,
· choroby tarczycy.
Kto powinien unikać tężni solankowych:
· osoby po przebytym zawale,
· osoby z chorobą nowotworową,
· osoby z niewydolnością naczyń wieńcowych serca,
· osoby z niskim ciśnieniem,
· osoby uczulone na jony znajdujące się w solance,
· osoby po przebytej gruźlicy.
Obecna tężnia solankowa bazuje na mineralnej wodzie leczniczej chlorkowo–sodowej (solanka) i jodkowej z odwiertu nr 11 w miejscowości Ciechocinek potwierdzonej świadectwem wydanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
Cennik:
Wejście na tężnię 5 zł za godzinę od osoby - wejście od kawiarni,
Rezerwacja na tężnię 25 zł za godzinę - wejście od kawiarni,
Z basenu wejście w cenie biletu na basen.
Miło nam poinformować iż OSiR w Jaworze także znakomicie poczuł magię Świąt Bożego Narodzenia i poczuł zew Św. Mikołaja i w świątecznym konkursie, który trwa na naszych łamach, dla naszych czytelników przygotował okazjonalne prezenty czyli vouchery upoważniające do bezpłatnego sprawdzenia walorów tężni solankowych. Dziękujemy!