Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zamek Bolków odsłania swoje skarby...

BOLKÓW.  14 lipca br. rozpoczął się trzeci sezon prac archeologicznych na zamku w Bolkowie (pow. jaworski, woj. dolnośląskie). Pierwsze dwa sezony badań prowadzonych wspólnie przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy z Katedrą Historii Architektury, Sztuki i Techniki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, odbyły się w latach 2023-2024. Ich celem było określenie zasięgu i chronologii najstarszych faz zabudowy zamku, a także weryfikacja istniejących hipotez na temat jego rozwoju przestrzennego.

Przypomnijmy, że Zamek Bolków leży na Szlaku Czterech Zamków, średniowiecznych warowni gminy Bolków: Zamek Lipa, Zamek Świny,Zamek Niesytno i właśnie Zamek Bolków.

Zamek Bolków odsłania swoje skarby...

Efekty dotychczasowych prac przeszły najśmielsze oczekiwania badaczy. Na dziedzińcu głównym zamku odkryto całkowicie nieznane relikty średniowiecznej i nowożytnej zabudowy murowanej. Odsłonięto m.in. kamienną cysternę z rynsztokiem odprowadzającym wodę z dachów nieistniejących obecnie, renesansowych krużganków; XIV-wieczny korytarz wiodący z dziedzińca głównego na północ, w kierunku podziemi pałacu książęcego; a także fundamenty dwóch murowanych piwnic, wstępnie datowanych na koniec XIII wieku i na wiek XV.

Wśród dotychczas pozyskanych zabytków jest liczący ponad 6 tysięcy fragmentów zbiór kafli piecowych, zawierający unikalne, pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku egzemplarze z portretami króla Zygmunta III Wazy i jego pierwszej żony Anny Habsburżanki, elektora saskiego Chrystiana II Wettyna oraz Fryderyka Wilhelma I von Sachsen-Weimar i jego drugiej żony Anny Marii. Ponadto odkryto liczne średniowieczne militaria, monety oraz fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych.

- Tegoroczne badania będą się koncentrowały na pełnym rozpoznaniu odkrytych, w latach 2023-2024, pozostałości zabudowy zamku w obrębie dziedzińca głównego oraz na dokończeniu eksploracji nawarstwień średniowiecznych w rejonie wieży bergfriedowej - wyjaśnia Krzysztof Kędroń, kierownik Muzeum Zamku Bolków Oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

Kierownikami prac archeologicznych są dr Stanisław Wilk z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz dr Przemysław Nocuń z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wykopaliskach wezmą udział studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wolontariusze z Klubu Młodych Archeologów działającego przy Muzeum. Badania potrwają do 2 sierpnia br. Tegoroczne prace archeologiczne dofinansowane zostały z budżetu Miasta i Gminy Bolków.

Aby przybliżyć zwiedzającym Zamek Bolków tajniki pracy archeologów, piątek 18 lipca 2025 r., będzie dniem otwartym. W godzinach 10.00 – 15.00 można będzie z bliska przyjrzeć się, na czym polegają prace archeologiczne i porozmawiać z biorącymi w nich udział archeologami.

O godzinie 12:00 odbędzie się na zamku konferencja prasowa dla przedstawicieli mediów.

Powiązane wpisy