Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Złotoryja świętowała roczek ważnej inwestycji (FOTO)

ZŁOTORYJA. W sobotę, tj 26.07, na terenie PSZOK-u w Złotoryi odbył się festyn ekologiczny zorganizowany z okazji 1. urodzin złotoryjskiego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który został oddany do użytku pod koniec lipca zeszłego roku. - To jedna z największych inwestycji w Złotoryi ostatnich lat, która ma wspierać mieszkańców w stosowaniu prawidłowych zasad gospodarki odpadami, przede wszystkim w ich segregacji, która – jak pokazują statystyki o kontrole przeprowadzane przez magistrat – nadal nastręcza wielu trudności - mówił Paweł KULIG, burmistrz Złotoryi, który rocznicę PSZOK-u celebrował z wicestarostą Powiatu Złotoryjskiego Beatą GRALAK , wójtem gminy Złotoryja Janem TYMCZYSZYNEM i z współpracownikami.

Obiekt służy nie tylko jako punkt odbioru odpadów, ale również jako ważne ogniwo w edukacji ekologicznej i promowaniu zrównoważonego stylu życia - dodał Paweł KULIG.- Zainteresowanie mieszkańców korzystaniem z PSZOK stale rośnie. Do końca 2024 roku wydano 2447 kart uprawniających do korzystania z punktu. Obecnie liczba ta wynosi już 3347, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej wśród złotoryjan. Chociaż do ideału jeszcze nam trochę brakuje..

Złotoryja świętowała roczek ważnej inwestycji (FOTO)

Na uczestników urodzinowego festynu czekało wiele atrakcji – zarówno edukacyjnych, jak i rozrywkowych. Była to doskonała okazja, by poznać kulisy działania PSZOK, dowiedzieć się więcej o segregacji odpadów i ekologicznych nawykach, a także wziąć udział w konkursach, warsztatach oraz spotkaniach z ekspertami.

Dla nas hitem festynu były warsztaty wikliniarskie. Na specjalnym stoisku wszystkie stanowiska były zajęte, a piękne wiklinowe kosze powstawały dosłownie w mgnieniu oka. Gorzej z wyplataniem koszy szło gospodarzowi Złotoryi, ale za to Beata GRALAK brylowała na warsztatach wikliniarskich. - Mam satysfakcje, bo warsztaty wikliniarskie zrodziły się w gminie Pielgrzymka, kiedy byłam szefową Gminnego Ośrodka Kultury i cieszę się, że ten pomysł tak fantastycznie przyjął się w Złotoryi - mówiła wicestarosta Powiatu Złotoryjskiego.

Nie zabrakło pieczenia kiełbasek i znakomitej wody złotoryjskiej serwowanej przez RPK z saturatora. Furorę robiło stanowisku Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Tam można było sprawdzić ile bakterii ma się na ...dłoniach. A w specjalnych alkogoglach  można zbadać, jak reaguje nasz organizm po spożyciu promila alkoholu. Alkogogle to specjalne okulary pokazujące rozmyty obraz, jaki widzi pijany kierowca. I to była lepsza nauczka niż tysiące pogadanek czy reklam w środkach masowego przekazu na temat wpływu alkoholu na organizm i funkcjonowanie człowieka.

Fot.zj

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Wyślij

Powiązane wpisy