Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Złotoryjska społeczność gotowa na kryzys?

ZŁOTORYJA. Urząd Miejski w Złotoryi pozyskał grant na organizację prestiżowego szkolenia pn. „Lokalna społeczność gotowa na kryzys” Fundacji Save the Children Polska. Jego celem jest lepsze przygotowanie na przyszłe kryzysy i wyzwania humanitarne

Trzydniowe wydarzenie, którego współorganizatorem i partnerem jest Miasto Złotoryja, odbędzie w dniach 20-22 maja. „Lokalna społeczność gotowa na kryzys” to warsztat, który ma usprawnić komunikację osób aktywnych i zaangażowanych w bezpieczeństwo i dobrostan lokalnej społeczności.

Złotoryjska społeczność gotowa na kryzys?

Fundacja Save the Children Polska jest globalną organizacją humanitarną, która od ponad 100 lat odpowiada na kryzysy humanitarne, skupiając się głównie na pomocy dzieciom poszkodowanym w wyniku klęsk naturalnych i wojen. Aktywnie angażuje się również w przygotowanie społeczności lokalnych, organizacji biznesowych oraz władz samorządowych, aby lepiej radziły sobie z sytuacjami kryzysowymi oraz wiedziały, jak efektywnie i mądrze pomagać.

Powyższy projekt szkoleniowy skierowany jest do wybranych z konkursie miast i dotyczy przygotowania na ewentualne kryzysy osób ze społeczności lokalnych w województwach: podkarpackim, lubelskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Szkolenie to skondensowany, trzydniowy warsztat połączony z symulacją, który daje osobom uczestniczącym solidną podstawę do reagowania na kryzys w przyszłości, a także pozwala uczestnikom i uczestniczkom poznać się i zintegrować, co w razie potrzeby ułatwi współpracę w przyszłości. Prowadzący warsztaty to osoby doświadczone w pracy humanitarnej oraz w pracy z różnorodnymi grupami, co zapewnia profesjonalny poziom warsztatu i możliwość wymiany wiedzy oraz doświadczeń.

Kogo zapraszamy do udziału?

- osoby z Urzędu Wojewódzkiego oraz z lokalnych samorządów odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe, polityki społeczne i pomoc społeczną - osoby z Ochotniczej Straży Pożarnej i zawodowej Straży Pożarnej - osoby z lokalnych organizacji pozarządowych – fundacji, stowarzyszeń, inicjatyw aktywistycznych - przedstawicieli i przedstawicielki lokalnego biznesu.

Warsztat jest skierowany do osób, które w momencie kryzysu humanitarnego muszą współpracować, dobrze się rozumieć i integrować swoje działania.

Program i cele szkolenia?

- Uczestnicy i uczestniczki rozumieją podstawowe zasady i standardy udzielania pomocy humanitarnej oraz są świadomi, że nieodpowiednia pomoc może zaszkodzić.

- Rozumieją podstawowe zasady koordynacji oraz jej znaczenie w czasie kryzysu humanitarnego.

- Osoby uczestniczące rozumieją zasady formowania się zespołu oraz pracy w zespołach podczas kryzysów.

- Zdobywają i utrwalają wiedzę w praktyce podczas symulacji.

Program ramowy warsztatu „Lokalna społeczność gotowa na kryzys”

Dzień 1

Zagadnienia: Praca w kryzysach – teoria i praktyka

- Przywitanie i rozpoczęcie szkolenia.

- Uruchomienie doświadczeń z pracy w kryzysie.

- Cykl zarządzania kryzysem – wprowadzenie do pracy w kryzysach humanitarnych (praktyka i wspólna praca).

- Wprowadzenie do pracy w kryzysach: Podstawowy Standard Humanitarny i jego zastosowanie w warunkach polskich – analiza, przykłady praktyczne.

- Koordynacja działań – jak budować sieć sprawnej współpracy, jak się wspólnie koordynować, jak korzystać ze wspólnych zasobów społeczności?

- Koordynacja działań: ćwiczenia praktyczne, analiza i dyskusja.

Dzień 2

Zagadnienia: Zarządzanie odpowiedzialnością, zespołem i różnorodnymi potrzebami – teoria i praktyka

- Odpowiedzialność za wpływ na osoby, którym pomagamy. Jak zarządzać różnorodnymi potrzebami w sytuacji kryzysowej – ćwiczenia, refleksje, przykłady.

- Zespół w kryzysie – budowanie zespołu i zarządzanie nim.

- Rodzaje liderstwa i przywództwa w czasie kryzysu – ćwiczenia, dyskusje, teoria.

- Praca z zespołem – ciąg dalszy.

- Zarządzanie ludźmi w kryzysie a zagrożenie wypaleniem i zespołem stresu pourazowego.

Dzień 3

Praktyczna praca w symulacji oraz analiza i wnioski

- Rozpoczęcie szkolenia i wprowadzenie symulacji.

- Praca grup w czasie symulacji. - Zakończenie symulacji – omówienie wydarzenia, analiza i wnioski. - Podsumowanie całego szkolenia. –

Zakończenie i rozdanie certyfikatów.

 

Szkolenie odbędzie się w dniach 20–22 maja 2025 r. Prosimy o wypełnienie formularza na platformie KOBO dostępnego pod linkiem:

https://kobo-ee.savethechildren.net/x/s4Ck5gVx

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Powiązane wpisy