Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Złotoryjska społeczność gotowa na kryzys ?

ZŁOTORYJA. Urząd Miejski w Złotoryi pozyskał grant na organizację prestiżowego szkolenia pn. „Lokalna społeczność gotowa na kryzys” Fundacji Save the Children Polska. Jego celem jest lepsze przygotowanie na przyszłe kryzysy i wyzwania humanitarne

Trzydniowe wydarzenie, którego współorganizatorem i partnerem jest Miasto Złotoryja, odbędzie w dniach 20-22 maja. „Lokalna społeczność gotowa na kryzys” to warsztat, który ma usprawnić komunikację osób aktywnych i zaangażowanych w bezpieczeństwo i dobrostan lokalnej społeczności.

Złotoryjska społeczność gotowa na kryzys ?

Fundacja Save the Children Polska jest globalną organizacją humanitarną, która od ponad 100 lat odpowiada na kryzysy humanitarne, skupiając się głównie na pomocy dzieciom poszkodowanym w wyniku klęsk naturalnych i wojen. Aktywnie angażuje się również w przygotowanie społeczności lokalnych, organizacji biznesowych oraz władz samorządowych, aby lepiej radziły sobie z sytuacjami kryzysowymi oraz wiedziały, jak efektywnie i mądrze pomagać.

Powyższy projekt szkoleniowy skierowany jest do wybranych z konkursie miast i dotyczy przygotowania na ewentualne kryzysy osób ze społeczności lokalnych w województwach: podkarpackim, lubelskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Szkolenie to skondensowany, trzydniowy warsztat połączony z symulacją, który daje osobom uczestniczącym solidną podstawę do reagowania na kryzys w przyszłości, a także pozwala uczestnikom i uczestniczkom poznać się i zintegrować, co w razie potrzeby ułatwi współpracę w przyszłości. Prowadzący warsztaty to osoby doświadczone w pracy humanitarnej oraz w pracy z różnorodnymi grupami, co zapewnia profesjonalny poziom warsztatu i możliwość wymiany wiedzy oraz doświadczeń.

Kogo zapraszamy do udziału?

- osoby z Urzędu Wojewódzkiego oraz z lokalnych samorządów odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe, polityki społeczne i pomoc społeczną - osoby z Ochotniczej Straży Pożarnej i zawodowej Straży Pożarnej - osoby z lokalnych organizacji pozarządowych – fundacji, stowarzyszeń, inicjatyw aktywistycznych - przedstawicieli i przedstawicielki lokalnego biznesu.

Warsztat jest skierowany do osób, które w momencie kryzysu humanitarnego muszą współpracować, dobrze się rozumieć i integrować swoje działania.

Program i cele szkolenia?

- Uczestnicy i uczestniczki rozumieją podstawowe zasady i standardy udzielania pomocy humanitarnej oraz są świadomi, że nieodpowiednia pomoc może zaszkodzić.

- Rozumieją podstawowe zasady koordynacji oraz jej znaczenie w czasie kryzysu humanitarnego.

- Osoby uczestniczące rozumieją zasady formowania się zespołu oraz pracy w zespołach podczas kryzysów.

- Zdobywają i utrwalają wiedzę w praktyce podczas symulacji.

Program ramowy warsztatu „Lokalna społeczność gotowa na kryzys”

Dzień 1

Zagadnienia: Praca w kryzysach – teoria i praktyka

- Przywitanie i rozpoczęcie szkolenia.

- Uruchomienie doświadczeń z pracy w kryzysie.

- Cykl zarządzania kryzysem – wprowadzenie do pracy w kryzysach humanitarnych (praktyka i wspólna praca).

- Wprowadzenie do pracy w kryzysach: Podstawowy Standard Humanitarny i jego zastosowanie w warunkach polskich – analiza, przykłady praktyczne.

- Koordynacja działań – jak budować sieć sprawnej współpracy, jak się wspólnie koordynować, jak korzystać ze wspólnych zasobów społeczności?

- Koordynacja działań: ćwiczenia praktyczne, analiza i dyskusja.

Dzień 2

Zagadnienia: Zarządzanie odpowiedzialnością, zespołem i różnorodnymi potrzebami – teoria i praktyka

- Odpowiedzialność za wpływ na osoby, którym pomagamy. Jak zarządzać różnorodnymi potrzebami w sytuacji kryzysowej – ćwiczenia, refleksje, przykłady.

- Zespół w kryzysie – budowanie zespołu i zarządzanie nim.

- Rodzaje liderstwa i przywództwa w czasie kryzysu – ćwiczenia, dyskusje, teoria.

- Praca z zespołem – ciąg dalszy.

- Zarządzanie ludźmi w kryzysie a zagrożenie wypaleniem i zespołem stresu pourazowego.

Dzień 3

Praktyczna praca w symulacji oraz analiza i wnioski

- Rozpoczęcie szkolenia i wprowadzenie symulacji.

- Praca grup w czasie symulacji. - Zakończenie symulacji – omówienie wydarzenia, analiza i wnioski. - Podsumowanie całego szkolenia. –

Zakończenie i rozdanie certyfikatów.

 

Szkolenie odbędzie się w dniach 20–22 maja 2025 r. Prosimy o wypełnienie formularza na platformie KOBO dostępnego pod linkiem:

https://kobo-ee.savethechildren.net/x/s4Ck5gVx

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

 

Powiązane wpisy