Seminarium Związku Pracodawców Polska Miedź o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia (FOTO)
LUBIN. KGHM kompleksowo dba o życie i zdrowie, zarówno swojej załogi, jak i mieszkańców regionu. KGHM, wspólnie ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź zorganizował w swojej siedzibie w Lubinie seminarium „Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo pracowników w przemyśle surowcowym. Bądź odpowiedzialny za innych”. Była to doskonała okazja do zaprezentowania szeregu działań miedziowej spółki w zakresie bezpieczeństwa. Honorowy patronat objął Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Aleksander CHOWANIEC. - Na pracownika czeka mnóstwo zagrożeń – od naturalnych po techniczne. I takim wyzwaniem musi stawić czoła współczesny pracodawca –– zaznaczył w swoim wystąpieniu Aleksander CHOWANIEC. - Pracodawcy inwestują znaczne środki finansowe w bezpieczeństwo i higienę pracy, to sama skala inwestycji nie jest wystarczająca. Czy coraz większe nakłady finansowe to jedyne rozwiązanie? To tak jak ojciec, który nieustannie pracuje, kupując dzieciom coraz droższe prezenty, ale zapomina o swojej obecności. Czy pracownikom bardziej nie potrzeba świadomości i wsparcia niż drogich technologii? Obecnie młodzi pracownicy to ludzie świata obrazu. Nie chcą czytać – chcą widzieć. Dlatego pokażmy im realia – osoby, które zostały kalekami w wyniku pracy, które borykają się z chorobami zawodowymi. Pokażmy, jakie mają życie teraz. To przemówi do nich bardziej niż suche przepisy i procedury
Ważnym elementem uroczystości było otwierające spotkanie wspólne złożenie kwiatów przez zaproszonych gości pod pamiątkową tablicą ku czci osób poszkodowanych w wyniku wypadków przy pracy.
W imieniu ministra Roberta KROPIWNICKIEGO kwiaty składał Karol DOBROWOLSKI, asystent prezydenta Legnicy. Osobiście - chyba po raz pierwszy w historii - wiązankę kwiatów złożył prezydent Legnicy Maciej KUPAJ. Nie zabrakło kwiatów od posła Krzysztofa KUBOWA, kwiaty składały delegacje spółek wchodzących w skład KGHM, delegacja Związku Pracodawców Polskiej Miedzi z prezesem Jarosławem DUDKOWIAKIEM na czele, delegacje reprezentujące posła Arkadiusza SIKORĘ i senator Małgorzatę SEKUŁĘ-SZMAJDZIŃSKĄ. Nie zabrakło delegacji Wyższego Urzędu Górniczego i Państwowej Inspekcji Pracy.
- Celem spotkania jest przedstawienie najlepszych praktyk firm górniczych (w tym KGHM) oraz przemysłowych w obszarze ochrony życia i zdrowia oraz także dyskusja nad efektywną współpracą między organami nadzoru, firmami górniczymi oraz partnerami społecznymi. Związek Pracodawców Polska Miedź już od kilkunastu lat organizuje konferencje i spotkania poświęcone bezpieczeństwu w miejscu pracy. Budujemy w ten sposób kulturę bezpieczeństwa pokazując dobre praktyki, dzieląc się innowacjami w dziedzinie bezpieczeństwa. – powiedział Jarosław DUDKOWIAK, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź. - Dzisiejsze spotkanie to nie tylko okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także moment refleksji nad naszą wspólną odpowiedzialnością. Przemysł surowcowy to sektor strategiczny oparty na odwadze, wytrwałości i profesjonalizmie ludzi. Naszym obowiązkiem jako menedżerów, inżynierów, specjalistów jest nie tylko tworzenie bezpiecznych warunków pracy, ale także budowanie kultury odpowiedzialności, wzajemnego zaufania i troski o drugiego człowieka...
Na zakończenie prezes wyraził wdzięczność wszystkim, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo pracy. – To dzięki waszym staraniom liczba wypadków maleje, a standardy ochrony zdrowia nieustannie się podnoszą –– powiedział, dziękując także Wyższemu Urzędowi Górniczemu, Zarządowi KGHM Polska Miedź S.A. oraz Państwowej Inspekcji Pracy za objęcie patronatem seminarium.
W trakcie seminarium wygłoszono kilkanaście ważnych tematycznie referatów. Ich tematyka to m.in. stan bezpieczeństwa w górnictwie, o prewencji wypadkowej, o ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pracy w KGHM ZANAM itp.
Organizacja pracy w KGHM podporządkowana została zasadzie „Zero szkód”. Celem jest identyfikacja zagrożeń, właściwe przygotowanie pod względem bezpieczeństwa i wyposażenie w odpowiednie środki techniczne wszystkich stanowisk pracy w kopalniach i innych zakładach.
KGHM doskonali systemy chroniące ludzi w pracy pod ziemią – maszyny są np. wyposażane w kabiny kapsułowe zabezpieczające operatora czy w kamery zwiększające pole widzenia podczas manewrowania. Dodatkowo miedziowa spółka prowadzi projekty badawcze, mające na celu podniesienie efektywności i bezpieczeństwa pracy. Obejmują one m.in. mechanizację eksploatacji górniczej przez wprowadzenie zdalnie sterowanych maszyn i systemów monitoringu.
KGHM realizuje też Program Poprawy Bezpieczeństwa Pracowników – „Myśl o konsekwencjach” oraz Program niwelujący najczęstsze zagrożenia w bezpieczeństwie pracy poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii. Na portalu wewnętrznym skierowanym do pracowników spółki została uruchomiona zakładka BHP, gdzie umieszczane są artykuły, infografiki, ogłoszenia dotyczące zasad bezpiecznych zachowań, regulacji wewnętrznych, krajowych i europejskich oraz dobrych praktyk stosowanych w kopalniach zagranicznych.
Na oddziałach powierzchniowym i podziemnych KGHM zostały umieszczone tablice przedstawiające prawidłowe wyposażenie pracownika produkcji dotyczące odzieży, obuwia i środki ochrony indywidualnej. Plakaty zostały spersonalizowane pod poszczególne oddziały – górnicze, hutnicze, Zakład Wzbogacania Rud oraz Zakład Hydrotechniczny.
Fot.Zbigniew Jakubowski