Legnicka policja uderza w nielegalny hazard. Ale dla obecnego w miejscu zdarzenia dziecka -morze empatii
LEGNICA. Wspólne działania funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy oraz Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego doprowadziły do ujawnienia i zabezpieczenia nielegalnych automatów do gier hazardowych. Interwencja miała miejsce w jednym z lokali na terenie gminy Chojnów. Choć działania były precyzyjnie zaplanowane, to sytuacja, jaką zastali funkcjonariusze po wejściu do lokalu, wymagała wyjątkowego podejścia. W środku znajdowało się bowiem małe dziecko, które nie powinno mieć żadnego kontaktu z miejscem prowadzenia nielegalnej i potencjalnie niebezpiecznej działalności.

Z informacji operacyjnych wynikało, że w jednym z lokali w gminie Chojnów mogą znajdować się nielegalne urządzenia do gier hazardowych. Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z dolnośląskimi celnikami przygotowali działania, które miały na celu wejście do lokalu, jego przeszukanie i zabezpieczenie dowodów działalności niezgodnej z przepisami ustawy o grach hazardowych.
W trakcie czynności zabezpieczono trzy nielegalne automaty do gier losowych, które działały bez wymaganej koncesji. Tego typu urządzenia mogą funkcjonować wyłącznie w kasynach prowadzonych przez podmioty uprawnione i podlegają ścisłej kontroli organów skarbowych.
Najbardziej poruszający moment interwencji miał miejsce w chwili wejścia funkcjonariuszy do lokalu. Okazało się bowiem, że w miejscu, gdzie prowadzona była nielegalna działalność hazardowa, przebywała kilkuletnia dziewczynka.
Policjanci, doświadczeni i świadomi psychologicznych konsekwencji dla dziecka natychmiast dostosowali swoje zachowanie do sytuacji. Funkcjonariusz, który miał przy sobie narzędzie służące do forsowania drzwi, od razu je odrzucił, widząc obecność dziecka. Drugi z pełnym spokojem i łagodnością przemówił do dziewczynki, mówiąc:" Myszko, jesteśmy z policji. My krzywdy nie robimy".
Ich opanowanie i delikatność sprawiły, że dziewczynka poczuła się bezpiecznie. Interwencja została przeprowadzona do końca w sposób możliwie nienaruszający komfortu psychicznego małoletniej.
Osoby odpowiedzialne za prowadzenie nielegalnych gier hazardowych usłyszą zarzuty urządzania oraz prowadzenia gier losowych wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem, za tego typu działalność grożą surowe konsekwencje nie tylko finansowe, ale także karne.
W przypadku automatu działającego bez koncesji kara administracyjna wynosi 100 tysięcy złotych za każde urządzenie, a dodatkowo sprawcom grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Równocześnie, z uwagi na obecność dziecka w miejscu prowadzenia działalności nielegalnej i mogącej mieć negatywny wpływ na jego rozwój emocjonalny, całość zgromadzonego materiału zostanie przekazana do sądu rodzinnego, celem zbadania sytuacji opiekuńczej dziecka i oceny, czy jego prawa oraz bezpieczeństwo nie zostały naruszone przez opiekunów.
Podkreślamy, że funkcjonariusze policji nie ograniczają się wyłącznie do egzekwowania przepisów prawa, ale zawsze reagują odpowiedzialnie zwłaszcza gdy sytuacja dotyczy dzieci i osób szczególnie wrażliwych.
Jednocześnie zapewniamy, że działania wymierzone w nielegalny hazard będą kontynuowane. To nie tylko przestępstwo gospodarcze to także realne zagrożenie dla porządku publicznego, uczciwej konkurencji, a czasem, jak w tym przypadku, również dla dobra dziecka.