Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Impas w sprawie zmiany granic miasta? Konsultacje potrwają dłużej...

POWIAT LEGNICKI. Prezydent Legnicy Maciej KUPAJ na najbliższej sesji Rady Miasta podda pod głosowanie projekt uchwały przedłużającej konsultacje w sprawie zmiany granic Legnicy. Negocjacje z włodarzami gmin Krotoszyce i Miłkowice wg. naszych informacji utknęły w martwym punkcie.

- Owszem prowadziłem rozmowy z prezydentem Legnicy Maciejem KUPAJEM, ale żadne konkretne ustalenia nie zostały podjęte - mówi Wojciech WOŹNIAK, wójt gminy Krotoszyce. - Ja przedstawiłem swoje argumenty i propozycje, a prezydent Legnicy dalej obstaje przy swoim, a na dodatek zapowiada, że jak będziemy "uparci" to np. LPGK rozwiąże z nami umowę na wywóz śmieci i będziemy musieli jako gmina płacić za dzieci, które uczęszczają do legnickich szkół. Na dzisiaj kiedy mnie pan pyta o stan negocjacji odpowiadam: mamy IMPAS!

Impas w sprawie zmiany granic miasta? Konsultacje potrwają dłużej...

Grzegorz KOCZUBAJ, rzecznik prasowy legnickiego Ratusza tak widzi sprawę: - Pierwotna uchwała w tej sprawie (z kwietnia br.) określiła termin wspomnianych konsultacji na okres do 30 września br. W związku z prowadzonymi przez władze miasta rozmowami z wójtami gmin Krotoszyce i Miłkowice w sprawie zmian granic administracyjnych, a dotyczących zamiaru przejęcia przez miasto Legnica terenu cmentarza komunalnego w Jaszkowie, termin konsultacji społecznych dla mieszkańców Legnicy musi zostać wydłużony. 

Przypomnijmy, że Prezydent Legnicy Maciej Kupaj przed kilkoma miesiącami rozpoczął procedurę zmiany granic Legnicy kosztem dwóch sąsiednich gmin. Chodzi o cmentarz w Jaszkowie, który choć jest miejscem wiecznego spoczynku legniczan, położony jest w granicach gmin Krotoszyce i Miłkowice. Teren, który chce przejąć Legnica jest jednak znacznie większy niż sama nekropolia. Obejmuje m.in. tereny inwestycyjne i grunty, za które gminom podatki płaci np. KGHM. 

Przed dwoma miesiącami wójt gminy Miłkowice Dawid STACHURA na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym mówił dziennikarzom: - Domagamy się merytorycznych rozmów z prezydentem Legnicy, których dotąd nie było. Nie zgodzili się, by decydować „o nich – bez nich”. Sprostujmy na początek, to nie jest tylko cmentarz. Cmentarz to tylko pretekst. W przypadku gminy Miłkowice to grunty m.in. pod usługi i przemysł. Mówimy o zaborze własności gminy Miłkowice, która z automatu stanie się własnością gminy Legnica o wielkości blisko 11 hektarów, w sąsiedztwie drogi S3 o wartości ok. 15 mln zł, gdzie potencjał podatkowy wynosi ok. 2 mln zł rocznie. Tyle z tej działki możemy uzyskać...

Maciej KUPAJ już w kwietniu rozmawiał z gospodarzami Miłkowic i Krotoszyc, ale jak się wydaje jedynym efektem było...

"Prezydent Miasta Legnicy Maciej Kupaj spotkał się z wójtami gminy Miłkowice i Krotoszyce (18 i 22 kwietnia). Rozmowy dotyczyły zainicjowanego przez miasto Legnica procesu zmiany granic administracyjnych, a związanych z chęcią uregulowania stanu prawnego terenu legnickiego cmentarza komunalnego położonego w Jaszkowie.
Prezydent złożył w Radzie Miejskiej Legnicy projekt uchwały w sprawie zmiany terminu konsultacji społecznych dotyczących proponowanych zmian i wydłużenia go do września br. - czytaliśmy w oficjalnym komunikacie Biura Prasowego Ratusza.

Cmentarz w Jaszkowie został wybudowany w 2013 roku, bo kończyły się miejsca pochówku na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wrocławskiej. Miasto pozyskało grunty pod budowę nowej nekropolii od KOWR-u i są one własnością Legnicy, choć położone tuż poza jej granicami. Na lokalizację cmentarza w tym rejonie zgodziły się w 2012 roku samorządy Miłkowic i Krotoszyc. Zresztą miasto Legnica oraz Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które zarządza cmentarzem, co roku odprowadzają do budżetów tych dwóch wiejskich samorządów w sumie ponad pół miliona złotych podatków od nieruchomości oraz rolnego i leśnego.

Po zmianie granic te środki zostaną w budżecie Legnicy i będą mogły być wykorzystane na inne cele. Poza tym utrzymanie cmentarza jest zadaniem własnym gminy, podobnie jak utrzymanie komunikacji publicznej. Jeśli teren cmentarza i przyległe grunty, zapewniające odpowiednią obsługę nekropolii, zostaną włączone w granice Legnicy, wtedy lepiej będzie można zorganizować komunikację miejską. Aktualnie dojazd do cmentarza komunalnego w Jaszkowie odbywa się obwodnicą zachodnią, która tylko częściowo przebiega przez teren miasta.

Obszar objęty planowanymi zmianami w zasadzie jest terenem niezurbanizowanym i niezamieszkałym. Z zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gminy Krotoszyce i gminy Miłkowice wynika, że tereny, które planowane są do włączenia w granice administracyjne Legnicy, są oznaczone głównie jako obszar cmentarza, terenów rolnych i zieleni. Dlatego zmiany administracyjne nie wpłyną negatywnie na wykonywanie zadań publicznych przez gminy sąsiednie. Legnica zyska natomiast zdolność prawidłowego wykonywania swoich zadań publicznych szczególnie w zakresie utrzymania i zarządzania cmentarzem komunalnym. Ważny jest jeszcze aspekt społeczny dotyczący legniczan - chcą oni zapewnić pochówek najbliższych w swoim mieście.

W propozycji zmian terytorialnych zakłada się, że z obszaru gminy Krotoszyce, do miasta włączony zostanie obszar o powierzchni ok. 102 ha, z czego 34 ha to grunty będące własnością gminy Legnica. Z obszaru gminy Miłkowice natomiast do miasta włączony zostanie obszar o powierzchni ok. 48 ha z czego 27 ha to także grunty będące własnością gminy Legnica.

 UCHWAŁA Nr ....................
RADY MIEJSKIEJ LEGNICY
z dnia .................... 2025 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami miasta Legnicy dotyczących
zmiany granic administracyjnych miasta Legnicy
Na podstawie art. 4b ust. 1 pkt. 1, art. 5a ust. 1, art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie
gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1465, poz. 1572, poz. 1907, poz. 1940) Rada Miejska Legnicy uchwala, co
następuje:
§ 1.
W Uchwale Nr XIII/154/25 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 24 lutego 2025 r. w sprawie przeprowadzenia
konsultacji z mieszkańcami miasta Legnicy dotyczących zmiany granic administracyjnych miasta Legnicy,
zmienionej uchwałą Nr XV/198/25 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 28 kwietnia 2025 r., § 2 ust. 4 otrzymuje
brzmienie:
„4. Konsultacje przeprowadza się w terminie do dnia 31 grudnia 2025 r.”.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Legnicy.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie
Nowy termin konsultacji z mieszkańcami miasta Legnicy dotyczących zmiany granic administracyjnych miasta, podyktowany jest trwającymi rozmowami z wójtami gmin Krotoszyce i Miłkowice oraz koniecznością przeprowadzenia dodatkowych uzgodnień w zakresie przebiegu nowoprojektowanych granic miasta Legnicy.
Obowiązek przeprowadzenie w/w konsultacji wynika z treści art. 4b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1940) i umożliwia Radzie Miejskiej Legnicy wyrażenie opinii w przedmiotowej sprawie.
Konsultacje z mieszkańcami miasta Legnicy zostaną przeprowadzone zgodnie z uchwałą nr XLVI/503/18 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Legnicy.
Mając powyższe na uwadze, zasadnym jest podjęcie przez Radę Miejską Legnicy przedmiotowej uchwały.

 Prezydent Miasta Legnicy Maciej Kupaj  Dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii Geodeta Miejski Jarosław Kudryk