Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rozpoczyna się ofensywa spółdzielni energetycznych na Dolnym Śląsku (FOTO)

LEGNICA. W Centrum Witellona w Legnicy, w obecności ministrów: Roberta KROPIWNICKIEGO, sekretarza stanu w Ministerstwa Aktywów Państwowych,, Piotr Szczepański - Szef Gabinetu Ministra - Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Pawła Augustyna - Z-ca Prezesa Zarządu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i  Krzysztofa Pałka - Członek Rady Nadzorczej - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawiciele WFOŚiGW we Wrocławiu i TAURON Polska Energia Dystrybucja podpisali porozumienie, którego celem jest wspieranie rozwoju lokalnych społeczności energetycznych - to kluczowy impuls dla transformacji energetycznej Dolnego Śląska i całej Polski!

Mijają właśnie 4 lata od zarejestrowania i nieustannego funkcjonowania pierwszej w Polsce spółdzielni energetycznej w Nadarzynie...

Rozpoczyna się ofensywa spółdzielni energetycznych na Dolnym Śląsku (FOTO)

W Legnicy rozpoczęła się właśnie, pionierska w skali kraju, współpraca TAURON Dystrybucji oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Pilotażowego Programu Wsparcia Spółdzielni Energetycznych na Dolnym Śląsku. Realizacja programu to kolejny, bardzo ważny, krok na drodze do transformacji energetycznej Polski.

W Legnicy przedstawiciele WFOŚiGW we Wrocławiu i TAURON Dystrybucja podpisali porozumienie, którego celem jest wspieranie rozwoju lokalnych społeczności energetycznych oraz transformacji energetycznej regionu. Dzięki tej inicjatywie, lokalne społeczności będą mogły samodzielnie decydować o cenie energii elektrycznej.

Wspieramy samorządy i mieszkańców Dolnego Śląska

TAURON Dystrybucja oraz WFOŚiGW we Wrocławiu będą wspierać samorządy i mieszkańców w tworzeniu społeczności energetycznych, odpowiedzialnych za lokalne wytwarzanie, dystrybucję i konsumpcję energii z odnawialnych źródeł.

- Dzięki współpracy z WFOŚiGW przyczynimy się do zwiększenia efektowności energetycznej i budowy zbilansowanych miksów energetycznych. Tworzenie lokalnego rynku energii znacząco przyczyni się do stabilizacji cen prądu niezależnie od globalnych wahań rynkowych, a jego wytwarzanie ze źródeł odnawialnych dodatkowo przyniesie ekologiczne korzyści. Naszym celem jest wzmacnianie gospodarki i rozwój społeczności lokalnych, czyli krótko rzecz ujmując w interesie klientów – podkreśla Maciej Mróz, wiceprezes Zarządu ds. Operatora TAURON Dystrybucji.

Szeroki zakres wspólnych działań

W ramach programu powstaną spółdzielnie energetyczne na terenie województwa dolnośląskiego. Na podstawie wniosków z realizacji pilotażu zostaną opracowane procedury techniczne i finansowe dla spółdzielni energetycznych w skali ogólnopolskiej. Wypracowane rozwiązania stanowić będą fundament dla rozwoju spółdzielni energetycznych jako kluczowego elementu krajowej transformacji energetycznej.
Współpraca z TAURON Dystrybucją umożliwia spółdzielniom energetycznym efektywne funkcjonowanie, obniżenie kosztów zakupu energii dla ich członków oraz zwiększenie autokonsumpcji zielonej energii. To realne wsparcie dla lokalnego bilansowania energii i wzmacnianie samowystarczalności energetycznej społeczności.

Z kolei WFOŚiGW pełni rolę inicjatora i lidera pilotażowego programu wsparcia spółdzielni energetycznych na Dolnym Śląsku. Fundusz koordynuje działania partnerów i odpowiada za integrację wiedzy, potrzeb oraz zasobów lokalnych społeczności.

Korzyści dla społeczności

Społeczności energetyczne to konkretna odpowiedź na wyzwania transformacji energetycznej, która przynosi mieszkańcom i samorządom realne korzyści.
- Spółdzielnie energetyczne to nie tylko nowoczesna forma lokalnej solidarności, ale przede wszystkim realny mechanizm stabilizacji cen energii, odporny na rynkowe zawirowania. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu naszych zasobów – zarówno naturalnych, jak i infrastrukturalnych – budujemy niezależność energetyczną regionów. Kapitał zostaje tu, gdzie powstaje – wspierając lokalną gospodarkę i ograniczając emisje CO₂. Cieszę się, że TAURON Dystrybucja rozumie wyzwania transformacji i wspiera ideę lokalnego bilansowania energii. Współpraca w tym zakresie pokazuje, że mamy wspólny cel – nowoczesny, odporny i zrównoważony system energetyczny - mówił Paweł Łapacz, Prezes WFOŚiGW we Wrocławiu
Dodatkowo, członkowie spółdzielni korzystają z tańszej energii elektrycznej, unikając części opłat dystrybucyjnych – to realne oszczędności i większa energetyczna niezależność na poziomie gmin i wspólnot lokalnych.

Długofalowa współpraca

Z uwagi na korzyści z realizacji programu dla regionu i klientów TAURON Dystrybucja i WFOŚiGW we Wrocławiu planują realizować go długofalowo, a co więcej sukcesywnie go rozwijać. Częścią tych działań będą wspólne inicjatywy z uczelniami wyższymi i partnerami branżowymi. Ich celem będzie kształcenie przyszłych specjalistów oraz tworzenie nowych kierunków studiów związanych z rozwojem energetyki obywatelskiej i gospodarki niskoemisyjnej. Równolegle, WFOŚiGW we Wrocławiu uruchomi jeszcze w tym roku dedykowany program wsparcia finansowego o łącznym budżecie 5 milionów złotych, przeznaczony na tworzenie nowych spółdzielni energetycznych. To konkretne narzędzie ma nie tylko zainicjować realne inwestycje, ale także dynamicznie przyspieszyć rozwój lokalnych społeczności energetycznych na Dolnym Śląsku.
Spółdzielnia energetyczna to forma organizacji, w której członkowie (np. mieszkańcy, przedsiębiorcy, samorządy) wspólnie produkują, dystrybuują i zużywają energię, zwykle ze źródeł odnawialnych. Ta forma współpracy pozwala na rozłożenie kosztów inwestycyjnych i efektywne wykorzystanie energii, przynosząc korzyści wszystkim uczestnikom. Takie inicjatywy potrzebują wsparcia, współpracy i stosownej wiedzy jego uczestników, aby mogli efektywnie i bezpiecznie z niego korzystać. Taka współpraca spółki dystrybuującej energię elektryczną i instytucji ukierunkowanej na finansowe wspieranie przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska to stanowczy krok w kierunku transformacji energetycznej.

Samorządowców- oprócz prezydenta Legnicy Macieja Kupaja - reprezentował także Kamil CIUPAK, starosta Powiatu Polkowickiego:

- Nie jestem tutaj przypadkowo. W gminie gdzie mieszkam czyli w gminie Gaworzyce z inicjatywy wójta Jacka SZWAGRZYKA jakiś czas temu powstała spółdzielnia energetyczna i uważnie obserwuję pozytywne efekty jej funkcjonowania. Korzyści wymierne czyli mniejsze rachunki za energię chyba każdego interesują. Chcemy ten kierunek w naszym powiecie rozwijać - powiedział nam Kamil CIUPAK.

Uroczyste podpisanie porozumienia uświetnili swoją obecnością między innymi:
Robert Kropiwnicki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Ministerstwo Aktywów Państwowych
Piotr Szczepański - Szef Gabinetu Ministra - Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Paweł Augustyn - Z-ca Prezesa Zarządu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Krzysztof Pałka - Członek Rady Nadzorczej - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Jarosław Rabczenko - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Maciej Kupaj - Prezydent Legnicy
Tomasz Mironczuk - Dyrektor Zarządzający strategy and ESG - Bank Ochrony Środowiska
dr Aneta Szymańska - Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczenie z Wrocławskiej Akademii Biznesu w Naukach Stosowanych
Ryszard Biernacki - Dyrektor Naczelny ds. Transformacji Energetycznej - KGHM Polska Miedź

Fot.ZJ