Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Na Dolnym Śląsku będą dyskutować o przyszłości polskiej piłki

DOLNY ŚLĄSK. 28 maja na Tarczyński Arena we Wrocławiu rozegrany zostanie finał Ligi Konferencji Europy - a po nim, w stolicy Dolnego Śląska, odbędzie się największa w Polsce debata o polskim futbolu. - Sukcesy dolnośląskiej piłki budujemy poprzez rozmowy i dialog, i słuchanie opinii wszystkich zainteresowanych. Chcemy przenieść ten model na szczebel ogólnopolski i rozpocząć realną dyskusję nad tym, jak powinna się dalej rozwijać polska piłka - mówi Łukasz Czajkowski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, organizatora debaty pod nazwą “Gramy do jednej bramki”.

Na Dolnym Śląsku będą dyskutować o przyszłości polskiej piłki

Coraz częściej mówi się o potrzebie prawdziwej rozmowy na temat kierunku, w jakim zmierza polski futbol – nie tylko na poziomie reprezentacyjnym czy ligowym, ale także w kontekście szkolenia, sędziowania, piłki amatorskiej i kobiecej. Taka okazja pojawi się już niebawem we Wrocławiu, gdzie tuż po finale Ligi Konferencji Europy odbędzie się spotkanie z udziałem kluczowych postaci krajowego futbolu. To wyjątkowa przestrzeń do szczerej i konstruktywnej dyskusji o przyszłości dyscypliny, uwzględniającej różnorodne perspektywy: od decydentów po ludzi pracujących u podstaw. W jednym miejscu spotkają się osoby odpowiedzialne za najważniejsze obszary funkcjonowania piłki w Polsce, by wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania o to, co należy zmienić, wzmocnić i zbudować na nowo, by polski futbol mógł się harmonijnie i długofalowo rozwijać.

- Rozwój technologii przynosi wiele dobrego, również stwarza nowe możliwości rozwoju piłki nożnej. Jednocześnie obserwujemy, że czasami nowe formy rozrywki odciągają - zwłaszcza osoby młode - od aktywności fizycznej. Jako największy związek sportowy w Polsce będziemy inicjatorem zmian na lepsze. Będziemy wskazywać drogę popularyzacji aktywności fizycznej i sportu masowego. To zadania równie ważne co dalsza troska o piłkę nożną na szczeblu zawodowym - tymi słowami zapowiedział konferencję Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Kongres Polskiej Piłki “Gramy do jednej bramki” zorganizuje Dolnośląski Związek Piłki Nożnej. Partnerami natomiast będą Polski Związek Piłki Nożnej, Ekstraklasa S.A. oraz Pierwsza Liga Piłkarska. Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Pawła Gancarza, Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Dolny Śląsk to miejsce dialogu

Najważniejsze – z perspektywy Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej – jest dostrzeżenie roli i perspektywy wojewódzkich związków, które na co dzień odpowiadają za fundamenty futbolu w Polsce, czyli jego masowość. To właśnie tu zaczyna się prawdziwy rozwój – w pracy z dziećmi, młodzieżą i lokalnymi społecznościami. Masowość to nie tylko liczby, to także droga do budowania jakości oraz trwałego zainteresowania piłką nożną na różnych poziomach. Bo choć nie każdy zostanie zawodowym piłkarzem, to wielu młodych ludzi może związać swoje życie z futbolem jako sędziowie, trenerzy, fizjoterapeuci, działacze czy wolontariusze. To z tego szerokiego zaplecza rodzi się siła całego systemu i potencjał, który można później wykorzystać także na poziomie centralnym.

- Dolny Śląsk to miejsce, w którym jeszcze dwa pokolenia temu nikt nie był “u siebie”. Musieliśmy rozmawiać, by się dograć. Praktykujemy to po dziś dzień, w Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej jesteśmy otwarci na rozmowę i wspólne poszukiwanie konsensusu - a później na zmiany na podstawie sugestii wszystkich zainteresowanych. Na podstawie tego doświadczenia chcemy też być centralnym miejscem, w którym będzie się toczyć dyskusja na temat przyszłości piłki nożnej w Polsce - mówi Łukasz Czajkowski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Masowość, sędziowanie i piłka kobieca

W pierwszym bloku dyskusyjnym zostaną poruszone tematy związane z promocją piłki na każdym szczeblu oraz ewentualnej potrzeby rozróżnienia w regulaminach potrzeb i zasad obowiązujących w piłce amatorskiej i zawodowej. Podczas pozostałych paneli debata będzie dotyczyć rozwoju i udoskonalenia szkolenia sędziów oraz perspektyw rozwoju piłki kobiecej. W kwestii sędziowania miejsce debaty nie jest przypadkowe - w tym momencie dwóch najmłodszych sędziów szczebla centralnego wywodzi się właśnie z Dolnego Śląska.

– W przestrzeni medialnej i wśród kibiców często słyszymy krytykę pracy sędziów, zwłaszcza w piłce profesjonalnej. To zrozumiałe – emocje są ogromne, a oczekiwania wobec arbitrów rosną z roku na rok. Ale zamiast ograniczać się do narzekania, powinniśmy zacząć otwarcie rozmawiać o tym, jak realnie wspierać rozwój sędziów na każdym etapie ich kariery. Od pierwszych kroków stawianych na poziomie grassroots, aż po poziom centralny – potrzebujemy spójnego i nowoczesnego systemu szkolenia, dostosowanego do aktualnych wyzwań oraz adekwatnej do potrzeb, profesjonalnie zbudowanej struktury organizacyjnej . Tylko wtedy możemy oczekiwać, że poziom sędziowania będzie systematycznie rósł, a z nim – zaufanie do arbitrów - mówi Marek Kotlarz, wiceprezes Dolnośląskiego ZPN, przewodniczący Dolnośląskiego Kolegium Sędziów.

Istotne miejsce w programie Kongresu zajmą panele poświęcone piłce kobiecej. W gronie ekspertek i ekspertów toczyć się będzie dyskusja o najważniejszych wyzwaniach i szansach związanych z rozwojem kobiecego futbolu w Polsce. Uczestnicy poruszą zarówno kwestie systemowego wsparcia dla klubów i zawodniczek, jak i potrzebę budowy silnych struktur szkoleniowych. Równolegle podejmowany będzie temat partycypacji kobiet w futbolu – nie tylko na boisku, ale również w roli trenerek, sędzi, działaczek czy liderek piłkarskich projektów. Kongres będzie przestrzenią do rozmowy o tym, jak otworzyć piłkę nożną na kobiety i jak budować środowisko, w którym różnorodność staje się realną siłą całej dyscypliny.

- Związki sportowe mają charakter oddolnych federacji. Dlatego o ich sile stanowią w dużej mierze struktury regionalne. Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej odgrywają bardzo ważną, o ile nie najważniejszą rolę w popularyzacji piłki nożnej i stwarzaniu warunków do uprawiania dyscypliny dla różnych grup wiekowych, na poziomie zarówno amatorskim jak i zawodowym. W PZPN myślimy w sposób strategiczny. Przygotowanie dobrej strategii wymaga nieustannej aktualizacji założeń i twórczej dyskusji. Takie dyskusje poprzedziły przygotowanie pierwszej w historii federacji Strategii Rozwoju Piłki Nożnej Kobiet, które wdrożenie już przynosi pierwsze efekty w wymiarze sportowym - mówi Łukasz Wachowski, sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Prezes i selekcjoner na debatach

Na Kongresie Polskiej Piłki „Gramy do jednej bramki” nie zabraknie najważniejszych postaci krajowego futbolu, co czyni to wydarzenie wyjątkową okazją do wspólnej refleksji nad przyszłością piłki nożnej w Polsce. Swój udział potwierdzili już m.in. prezes PZPN Cezary Kulesza, sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski oraz selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz. We Wrocławiu spotkają się również prezesi klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy i Betclic 1 Ligi, kobiecych Orlen Ekstraligi oraz Orlen 1 Ligi, przedstawiciele Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, osoby odpowiedzialne za szkolenie młodzieży, rozwój piłki kobiecej oraz środowisko sędziowskie.

- Tak szeroka i różnorodna reprezentacja środowisk – od piłki amatorskiej po zawodową, od szkoleniowców po decydentów – pozwala spojrzeć na polską piłkę z wielu perspektyw. To właśnie w takiej formule możliwa jest uczciwa i konstruktywna debata, której celem jest budowa spójnej wizji rozwoju futbolu w naszym kraju - mówi Adam Michalik, wiceprezes DolZPN.

Wydarzenie będzie można śledzić na mediach społecznościowych zarówno Dolnośląskiego ZPN-u, jak i kanale Łączy nas Piłka.

Plan kongresu:

OD PODWÓRKA NA STADION

PANEL 1: MASOWOŚĆ JAKO STRATEGIA – JAK ZBUDOWAĆ PODSTAWĘ FUTBOLOWEJ PIRAMIDY?
PANEL 2: SCOUTING I SZKOLENIE – STRATEGIA ROZWOJU TALENTÓW PIŁKARSKICH

SĘDZIOWIE JAKO PARTNERZY GRY

PANEL 1: SYSTEMOWE FUNDAMENTY EDUKACJI SĘDZIOWSKIEJ
PANEL 2: ELITA GWIZDKA – ŚCIEŻKI ROZWOJU DLA NAJLEPSZYCH

KOBIECY GŁOS W PIŁCE

PANEL 1: ROZWÓJ KOBIECEGO FUTBOLU – GDZIE JESTEŚMY, DOKĄD ZMIERZAMY?
PANEL 2: PARTYCYPACJA I ROLA KOBIET W FUTBOLU

Zdjęcia i grafiki - wspólne zdjęcie Cezarego Kuleszy, Łukasza Czajkowskiego i innych podczas ustaleń dotyczących wyżej opisanego Kongresu oraz grafika - plakat z harmonogramem Kongresu: