Urodziny eko inwestycji
ZŁOTORYJA. Już w sobotę, 26 lipca 2025 r., Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Złotoryi obchodzi swoje pierwsze urodziny! Z tej okazji Burmistrz Miasta Złotoryja Paweł Kulig zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania.
W programie przewidziano m.in.: ekologiczne warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, prezentację działań PSZOK i jego roli w systemie odpadowym miasta, atrakcje rodzinne i niespodzianki przygotowane przez partnerów wydarzenia. Będzie to z pewnością doskonała okazja do wspólnego świętowania, poznania zasad prawidłowej segregacji, skorzystania z punktów edukacyjnych oraz rozmów o ekologii i przyszłości lokalnej gospodarki odpadami.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) został uruchomiony w lipcu 2024 r. Otwarcie zainaugurowało kampanię edukacyjną „Złotoryja Eko Aktywna - #EkoMyślimy, #EkoDziałamy -poświęconą zagadnieniom zagospodarowania odpadów problemowych i przekazania ich do PSZOK. Realizacja kampanii ma zatem na celu:
edukację mieszkańców Złotoryi, w tym dzieci, młodzieży i dorosłych, na temat znaczenia selektywnej zbiórki odpadów oraz recyklingu,
rozpowszechnienie wiedzy o funkcjonowaniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) i korzyściach płynących z jego użytkowania,
zachęcenie mieszkańców do regularnego segregowania odpadów i korzystania z PSZOK oraz bliska współpraca z mieszkańcami,
kształtowanie nawyków proekologicznych, takich jak zmniejszanie ilości odpadów, ponowne użycie przedmiotów i poprawne sortowanie surowców wtórnych,
poprawa jakości segregacji odpadów dzięki lepszej edukacji na temat recyklingu, w celu ograniczenia ilości odpadów trafiających do niewłaściwych pojemników,
zwiększenie efektywności systemu gospodarki odpadami w Złotoryi, w tym promocja postaw ekologicznych, dotyczących zero waste.
- Złotoryjski PSZOK to jedno z najnowocześniejszych miejsc w regionie. Został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi standardami ekologicznymi, zapewniając mieszkańcom wygodny dostęp do segregacji i recyklingu odpadów problemowych. A do końca 2024 r. wydano 2447 kart dla gospodarstw domowych uprawniających do korzystania z obiektu. Teraz obecnie mamy 3347 wydanych kart – mówi Paweł Kulig, burmistrz Złotoryi.
- Rok 2024 r. był też czasem szeregu działań mających na celu zwiększenie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej. Inspirowaliśmy młodych złotoryjan i zachęcaliśmy do udziału w programach edukacyjnych dla dzieci, takich jak "Dyplom Eko-Bohatera" i "Paszport Eko-Bohatera", premiujących wizyty najmłodszych w hali ponownego użycia przedmiotów Przydasiowo w PSZOK – mówi Marta Kusiak, naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Złotoryi.
Jak dodała, Wydział Ekologii i Gospodarki Odpadami prowadzi systematyczne działania optymalizacji procesów dotyczących segregacji odpadów w Złotoryi i edukacji ekologicznej korespondujących z celem piątym strategii „Wysoka jakość środowiska naturalnego”, którego częścią integralną jest „Podnoszenie świadomości i kultury ekologicznej wśród społeczności miasta” (5.2), a w szczególności działaniami dotyczącymi aktywnej edukacji ekologicznej (5.2.1) i poprawy segregacji „u źródła” (5.2.2) oraz „Stworzenie nowoczesnego i efektywnego systemu gospodarki odpadami”(5.3) zawierający „Budowę nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych” (5.3.2).
Biorąc pod uwagę powyższe, rok 2024 zdominowały inwestycje ukierunkowane na ekologię oraz wykorzystanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w celu zwiększenia poziomu segregacji na terenie Złotoryi. Jednym z głównych działań było zakończenie budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) o wartości 10 468 186,14 zł., co czyni ją jedną z największych inwestycji miasta w ekologię i gospodarkę odpadami. Większość funduszy w kwocie 9 405 000 zł. Gmina pokryła z dofinasowania z Polskiego Ładu. PSZOK posiada nie tylko miejsca segregacji odpadów, ale również ścieżkę edukacyjną i sensoryczną, salę konferencyjno-warsztatową oraz halę ponownego użycia przedmiotów Przydasiowo.
W ramach tej inwestycji zostało także zakupionych i zamontowanych 8 inteligentnych wiat z systemem ISSOK (Inteligentny System Segregacji Odpadów Komunalnych) jako projekt pilotażowy na osiedlu Cztery Pory Roku wspierający prawidłową segregację odpadów. Wiaty zostały oddane do użytku w kwietniu 2024 r. i obecnie korzysta z nich 1400 gospodarstw domowych w zabudowie wielorodzinnej (ilość wydanych kart na gospodarstwo domowe).
O efektywności działań i potrzebie nowoczesnego PSZOK mówią same liczby.
Od dnia otwarcia w lipcu do końca 2024 r. mieszkańcy oddali m.in. 127,57 ton gruzu czystego i 35,28 ton gruzu zmieszanego i 162,70 ton wielkogabarytów, a także ponad 2 ton odzieży. Dla porównania od stycznia do końca czerwca 2025 r. przyjęto powyżej 24 ton odzieży w związku ze zmianą przepisów i koniecznością segregacji odzieży i tekstyliów, która wyszła w życie z początkiem tego roku. W tym samym okresie przyjęto 160,68 ton gruzu czystego, 97,44 ton gruzu zmieszanego oraz 135,32 ton wielkogabarytów, jak i ponad 10 ton sprzętu elektronicznego oraz ponad 16 ton opon.
Dodaj komentarz