Ratusz w Prochowicach zostanie zmodernizowany
PROCHOWICE. Już wkrótce rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji Rynku w Prochowicach. Będzie to modernizacja zabytkowego budynku Ratusza w Prochowicach, wraz ze zmianą sposobu użytkowania strychu na pomieszczenia techniczne do obsługi budynku. Wykonawcą - wyłonionym w drodze przetargu - będzie firma NAGBUD z Lubina.
Pierwotnie gmina Prochowice zamierzała przeznaczyć na modernizację Ratusz 1,230 mln zł. W przetargu, w którym wzięło udział 5 firm najdroższa oferta wynosiła nawet 2,3 mln. Wygrała najtańsza właśnie firmy NAGBUD. Wartość inwestycji to 1 mln 499 tys. zł. Wykonawca ma 5 miesięcy od dnia podpisania umowy na realizację zadania.

- To potrzebna inwestycja bo z obecną elewacją i stanem technicznym budynek Ratusza nie przystaje do tego jak obecnie wygląda odremontowana część naszego Rynku - mówi Alicja SIELICKA, burmistrz Prochowic. - Budynek ma nie tylko ładnie i nowocześnie wyglądać ale pod względem technicznym ma spełniać wszystkie standardy. Tak ,żeby nasi urzędnicy i petenci czuli się w Ratuszu komfortowo. Pieniądze na ten cel pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, z Ministerstwa Kultury i z budżetu miasta i gminy Prochowice.
Przedmiotem zamówienia jest rewitalizacja zabytkowego budynku ratusza w Prochowicach, wraz ze zmianą sposobu użytkowania strychu na pomieszczenia techniczne do obsługi budynku. Ogólny zakres prac obejmuje:
1. Remont konstrukcji i pokrycia dachu.
Zakres robót budowalnych obejmuje: ułożenie wodoszczelnej membrany dachowej, naprawa wyłazowych okienek dachowych i demontaż okienek w „bawolich oknach”, montaż systemowych kominków wentylacyjnych oraz żaluzji nawiewno – wywiewnych dla systemu klimatyzacji, wzmocnienie lub wymiana zmurszałych elementów więźby dachowej, ułożenie nowego pokrycia dachu z dachówki karpiówki koloru ceglastego układaną w koronkę wraz z wymianą ołacenia dachu, montaż ław i stopni kominiarskich oraz płotka przeciwśniegowego, remont instalacji odgromowej, ułożenie folii paroizolacyjnej na belkach, wdmuchnięcie granulatu z wełny mineralnej w oczyszczone przestrzenie stropu, montaż zdemontowanych rynien, rur spustowych i obróbek blacharskich.Remont wieży zegarowej: oczyszczenie, napawa lub wymiana uszkodzonych elementów zewnętrznego deskowania i konstrukcji szachulcowej, impregnacja i olejowane elementów drewnianych konstrukcji szachulcowej i deskowań, naprawa uszkodzonych przemurowań i tynków w konstrukcji szachulcowej, wymiana obróbek blacharskich na styku z pokryciem dachowym, ujednolicenie wypraw tynkarskich i malowanie elewacji.
2. Remont stropu na poddaszu.
Wzmocnienia lub wymiana elementów konstrukcji dachu (belek stropowych, podwalin, konstrukcji stolcowych), demontaż desek podłogowych wraz z usunięciem wypełnienia mieszanki gliniano-słomianej ze stropu, usunięcie zmurszałych elementów konstrukcji stropowej oraz impregnacja grzybobójcza i ogniowa belek stropowych.
3. Adaptacja pomieszczeń strychowych na pomieszczenia techniczne.
Zakres adaptacji obejmuje: zmianę sposobu użytkowania części poddasza na cele użytkowe i związane z tym roboty polegające na: wykonaniu nowej konstrukcji szkieletowej podłogi, wykonaniu izolacji akustyczno-termicznej grubości 20cm z wełny mineralnej na paraizolacji, ułożenie podłogi z płyt OSB 22 mm, wykonanie ścian działowych w technologii g-k na stelażu stalowym o odporności ogniowej EI 60, sufit podwieszany o EI 60, stolarka drzwiowa.
4. Remont elewacji.
Wzmocnienie spękań w strefie nadproży i gzymsu, renowacja tynków w strefie cokołowej – ułożenie trzywarstwowego systemu tynku renowacyjnego. Renowacja tynków o powierzchni fakturowanej (dotyczy tynków o fakturze gruboziarnistej) poprzez wykonanie dekoracyjnej wyprawy tynkarskiej „drapanej" lub zacieranej o właściwościach dyfuzyjnych, hydrofobowych i uziarnieniu 2-4mm. Tynki gładkie szpalety, pilastry i gzymsy – uzupełnienie tynkiem w technologii typu WTA z zatarciem na gładko szpachlą o właściwościach dyfuzyjnych i hydrofobowych i uziarnieniu 0-0,6mm. Roboty malarskie – zagruntowanie powierzchni tynków gruntem systemowym, malowanie tynku farbami na bazie krzemianów. Renowacja cokołu – wypełnienie otworów montażowych i ubytków kamienia fabryczną zaprawą do piaskowca, wypełnienie spoin zaprawą "szeroką" do spoinowania piaskowca, impregnacja hydrofobowa cokołu bezbarwnym preparatem krzemoorganicznym. Podokienniki ceramiczne w oknach i na gzymsie pośrednim – wymiana podokienników na elastycznej zaprawie klejowej, wypełnienie spoin elastyczną zaprawą do spoinowania w kolorze dobranym do istniejącej. Instalacja odgromowa: roboty remontowo – konserwacyjne.
5. Instalacja klimatyzacji.
Wykonanie zasilania urządzeń klimatyzacji i pomieszczeń technicznych wraz z montażem 6 jednostek zewnętrznych, montaż 15 jednostek wewnętrznych, montażem 1 wyrzutni i 1 czerpni wraz z wykonaniem instalacji odwadniających i zasilających klimatyzatory, ustawienia i rozruch systemu.