Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Fontanna to nie wanna

POLKOWICE. Bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E. coli czy enterokoki to drobnoustroje, które – mimo niezbędnych działań służb komunalnych – mogą znajdować się w tradycyjnych fontannach. To szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci – apeluje polkowicki sanepid i przypomina, by nie kąpać się w miejskich wodotryskach.

 Fontanna to nie wanna

Działają kojąco na zmysły, dają przyjemny chłód w upalne dni – i do tego służą. Mowa o fontannach, które są ozdobą miejskiej architektury, a nie brodzikami do kąpieli.

Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii z rodzaju Legionella, które zasiedlają instalacje wodne. Profilaktyka i okresowa dezynfekcja instalacji są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludzi w trakcie użytkowania urządzeń, w których wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny, jak fontanny zewnętrzne, kurtyny wodne czy choćby tężnie. Polkowickie służby komunalne wywiązują się z tych obowiązków na najwyższym poziomie.

– Corocznie fontanny poddawane są czynnościom remontowym, eksploatacyjnym i konserwacyjnym. Czynności związane z przygotowaniem urządzeń, czyli montaż pomp, czyszczenie studni, misy fontanny i innych jej elementów rozpoczynamy w kwietniu. Po napełnieniu fontann wodą następuje udrażnianie układu i regulacja ciśnienia wody. Systematycznie prowadzimy proces odkażania wody krążącej w obiegu. Na bieżąco wykonywane są inne drobne naprawy, serwis, prace porządkowe. We wrześniu przygotowujemy się do okresu zimowego. Fontanny są opróżniane i czyszczone – wymienia Edyta Durał-Frątczak, dyrektor Wydziału Komunalnego UG Polkowice. – Podobnie wygląda eksploatacja tężni. Tutaj dodatkowo dbamy o ilość i stężenie solanki w zbiorniku oraz uzupełniamy tarninę – dodaje.

Polkowicki sanepid apeluje do mieszkańców, aby korzystali z infrastruktury miejskiej zgodnie z jej przeznaczeniem.

– Fontanny tradycyjne stanowią elementy ozdobne architektury i nie powinny być używane do kąpieli czy picia wody. Są one w zamkniętym obiegu wody i mimo że może ona wyglądać na czystą, to jednak może być szkodliwa dla zdrowia, ponieważ może znajdować się w niej znacząca ilość bakterii i grzybów. W fontannach tradycyjnych mogą znajdować się drobnoustroje takie jak: bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E. coli czy enterokoki – informuje Zenona Jasiurkowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Polkowicach.

Epidemiolodzy wskazują, że kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, które nie mają w pełni rozwiniętego układu odpornościowego, aby zwalczyć poważną infekcję.

W Polkowicach jest dziesięć fontann – na Skwerze Honorowych Dawców Krwi, w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku, przy ulicach: Hubala, Małej, Skrzetuskiego, Ociosowej i Skalników, przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, na Rynku oraz w parku Seniora na osiedlu Sienkiewicza. Najprawdopodobniej, najstarsza jest fontanna przy ulicy Ociosowej.

Wodotryski będą włączone do 15 września. Podczas największych upałów (powyżej 25°C.), od 17 czerwca do 14 września na terenie miasta uruchamiane będą kurtyny wodne – na Rynku, w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku oraz przy ulicy Jesionowej.

Powiązane wpisy