Fontanna to nie wanna
POLKOWICE. Bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E. coli czy enterokoki to drobnoustroje, które – mimo niezbędnych działań służb komunalnych – mogą znajdować się w tradycyjnych fontannach. To szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci – apeluje polkowicki sanepid i przypomina, by nie kąpać się w miejskich wodotryskach.

Działają kojąco na zmysły, dają przyjemny chłód w upalne dni – i do tego służą. Mowa o fontannach, które są ozdobą miejskiej architektury, a nie brodzikami do kąpieli.
Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii z rodzaju Legionella, które zasiedlają instalacje wodne. Profilaktyka i okresowa dezynfekcja instalacji są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludzi w trakcie użytkowania urządzeń, w których wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny, jak fontanny zewnętrzne, kurtyny wodne czy choćby tężnie. Polkowickie służby komunalne wywiązują się z tych obowiązków na najwyższym poziomie.
– Corocznie fontanny poddawane są czynnościom remontowym, eksploatacyjnym i konserwacyjnym. Czynności związane z przygotowaniem urządzeń, czyli montaż pomp, czyszczenie studni, misy fontanny i innych jej elementów rozpoczynamy w kwietniu. Po napełnieniu fontann wodą następuje udrażnianie układu i regulacja ciśnienia wody. Systematycznie prowadzimy proces odkażania wody krążącej w obiegu. Na bieżąco wykonywane są inne drobne naprawy, serwis, prace porządkowe. We wrześniu przygotowujemy się do okresu zimowego. Fontanny są opróżniane i czyszczone – wymienia Edyta Durał-Frątczak, dyrektor Wydziału Komunalnego UG Polkowice. – Podobnie wygląda eksploatacja tężni. Tutaj dodatkowo dbamy o ilość i stężenie solanki w zbiorniku oraz uzupełniamy tarninę – dodaje.
Polkowicki sanepid apeluje do mieszkańców, aby korzystali z infrastruktury miejskiej zgodnie z jej przeznaczeniem.
– Fontanny tradycyjne stanowią elementy ozdobne architektury i nie powinny być używane do kąpieli czy picia wody. Są one w zamkniętym obiegu wody i mimo że może ona wyglądać na czystą, to jednak może być szkodliwa dla zdrowia, ponieważ może znajdować się w niej znacząca ilość bakterii i grzybów. W fontannach tradycyjnych mogą znajdować się drobnoustroje takie jak: bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E. coli czy enterokoki – informuje Zenona Jasiurkowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Polkowicach.
Epidemiolodzy wskazują, że kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, które nie mają w pełni rozwiniętego układu odpornościowego, aby zwalczyć poważną infekcję.
W Polkowicach jest dziesięć fontann – na Skwerze Honorowych Dawców Krwi, w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku, przy ulicach: Hubala, Małej, Skrzetuskiego, Ociosowej i Skalników, przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, na Rynku oraz w parku Seniora na osiedlu Sienkiewicza. Najprawdopodobniej, najstarsza jest fontanna przy ulicy Ociosowej.
Wodotryski będą włączone do 15 września. Podczas największych upałów (powyżej 25°C.), od 17 czerwca do 14 września na terenie miasta uruchamiane będą kurtyny wodne – na Rynku, w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku oraz przy ulicy Jesionowej.